Zabawa z niemowlakami – sprawdzone sposoby

Zabawa z niemowlakami – sprawdzone sposoby

Dziecko od narodzin potrzebuje uwagi, czasu i zabaw pobudzających rozwój. Jeśli chcesz się bawić z dzieckiem od pierwszych dni, musisz wiedzieć, że powinieneś dobrze dobierać zabawy dla dziecka. Tylko w ten sposób będziesz mógł prawidłowo zadbać i stymulować rozwój niemowlaka.

Jakie zabawy z niemowlakami?

Musisz wiedzieć, że dzieci w tym okresie mają bardzo ograniczone możliwości. Ich codziennego bytowanie ogranicza się tak naprawdę do kilku czynności: spania czy jedzenia. Odpowiednie dobranie zabaw pozwoli stymulować jego prawidłowy rozwój i pomoże pokonywać kolejne stopnie rozwojowe. Nie należy jednak oczekiwać, że będą to długie i intensywne zabawy. W tym okresie rozwoju dziecko musi mieć przede wszystkim zapewnione realizowanie potrzeb fizjologicznych oraz potrzebę bliskości. Na intensywne poznawanie świata i dalszego otoczenia przyjdzie czas później.

Musisz również wiedzieć, że zabawy z dzieckiem powinny być dobrze kontrolowane. Zastanawiasz się, co to oznacza? Nie powinieneś swojemu dziecku pozostawiać przedmiotów i zabawek bez opieki. Tak samo musisz zadbać o to, aby miejsce, w którym będzie odbywała się Wasza zabawa, było bezpieczne i dobrze dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka.

Dotyk jako forma zabawy z niemowlakiem

Do zabawy z dzieckiem możesz śmiało wykorzystywać jego kończyny – ręce i nóżki. Jest to doskonały sposób na poprawę humoru dziecka. Możesz nimi ruszać, głaskać czy uczyć powoli chwytania dłońmi.

Zabawa z niemowlakami powinna pomagać dziecku obcować z otaczającym światem, ale także skutecznie stymulować jego rozwój. Dziecko poznaje świat od swoich pierwszych chwil. Obserwacja, dotykanie i smakowanie to najlepsze sposoby na poznanie otoczenia. Jako rodzic, powinieneś wspierać i pomagać dziecku w tych czynnościach. Ciekawymi sposobami na zabawy z dzieckiem jest poznawanie jego ciała. W tych aktywnościach chodzi o to, aby stymulować jego rozwój, np. poprzez głaskanie policzka, uczenie dziecka podnoszenia główki w trakcie leżenia na brzuchu. Możesz także uczyć dziecko obracania się z pleców na brzuch i na odwrót.

Zabawy rozwijające wzrok i słuchu malucha

Dzieci lubią kolorowe przedmioty i urozmaicone kształty. Dlatego dobrym rozwiązaniem będą zabawki, które wydają intensywne dźwięki, są kolorowe. To doskonały sposób na stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka i co ważniejsze – zapewnianie mu niezapomnianej zabawy i dobrego czasu.

Dziecko w pierwszych dniach słabo widzi, dlatego warto sięgać po przedmioty i zabawki dla dziecka, które będą dla niego wyraźne. Do zabawy nie musisz wykorzystywać specjalnych przedmiotów czy zabawek. Wystarczy trochę kreatywności i improwizacji. Nie bez powodu książeczki dla najmłodszych mają często kontrastowe kolory (np. czarny zarys na jasnym tle). Dziecko nie rozróżnia jeszcze wszystkich barw i nie widzi niuansów takich jak różne odcienie.

Przykładowe zabawy z niemowlakiem – podsumowanie

Musisz wiedzieć, że zabawy dla dzieci to doskonały sposób na pielęgnowanie więzi i bliskości rodzicielskiej. Znalezienie idealnej zabawy z niemowlakiem sprawi, że dziecko będzie wspaniale spędzało czas, a w dodatku jego rozwój będzie odpowiednio stymulowany.