Chill or child. Wakacje z maluchem

Chill or child. Wakacje z maluchem

Wakacje z maluchem to czas pełny wyzwań. Urlop kojarzy się natomiast z sielanką, wypoczynkiem i szansą, by zregenerować organizm. Czy wakacje z dzieckiem mogą być dla opiekunów momentem naładowania baterii? Co wybrać? Relaks we dwoje czy urlop z maluchem? A może wcale nie trzeba z niczego rezygnować?

Jak przygotować się na urlop z dzieckiem?

Chcąc zaplanować rodzinne wakacje z maluchem trzeba uwzględnić mnóstwo rzeczy i dobrze się przygotować. To zapewni rodzicom komfort. Kluczowy jest wybór lokalizacji. Im mniejsza pociecha tym lepiej zdecydować się na takie rozwiązanie, które zapewnia całej rodzinie wygodę i spokój. Warto zdecydować się na hotel. Dlaczego?

Wakacje z maluchem w hotelu

Stanowią namiastkę codziennego życia domowego. Mając odpowiednio przystosowany apartament rodzice nie tracą intymności a dziecko ma przestrzeń do zabawy. Wówczas warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • Widok z okna,
 • Wielkość apartamentu,
 • Opinie o ośrodku i wyżywieniu,
 • Wygodne łóżka (możliwość skorzystania z hotelowego łóżka turystycznego jest dodatkowym atutem),
 • Okolica ośrodka wypoczynkowego (w cichej okolicy a nie w centrum kurortu, gdzie nocą dzieci będą wybudzać się słysząc imprezy oraz spotkania towarzyskie w pobliskich pubach i klubach),
 • Czystość,
 • Forma pobytu (np. wakacje all inclusive, atrakcje dla dzieci na terenie hotelu, organizowane codziennie animacje dla wszystkich gości).

Zaczynając planowanie wczasów dobrze jest stworzyć listę, na której znajdą się miejsca na wakacje z dzieckiem godne polecenia. Doświadczeni rodzice, którzy w sieci chętnie dzielą się swymi wrażeniami pobytu w ciekawych ośrodkach wypoczynkowych mogą zainspirować innych opiekunów do podjęcia właściwych decyzji. Kiedy miejsce jest już wybrane, równie istotna jest lista rzeczy na wakacje z dzieckiem, które przydadzą się w każdej, nawet ekstremalnej sytuacji. Do jednej z takich rzeczy zdecydowanie należy apteczka na wakacje z maluchem. Tam powinny znaleźć się najpotrzebniejsze leki, opatrunki i akcesoria, z których można skorzystać natychmiast, gdy coś się wydarzy.

Wakacje z maluchem – dobre przygotowanie to podstawa

Nie ma wątpliwości, że decydując się na wakacje w kraju rodzice mają komfort komunikacyjny oraz są stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. Wybierając wakacje z dzieckiem za granicą konieczne jest uwzględnienie takich rzeczy, jak:

 • Ubezpieczenie turystyczne,
 • Wybór środka transportu,
 • Bariera językowa (jeśli wyjazd dotyczy odległego zakątka, gdzie niekoniecznie będzie można się porozumieć swobodnie po angielsku),
 • Warunki klimatyczne danego regionu.

Niezależnie od tego, czy ostatecznie rodzice wybierają wakacje w kraju czy zagranicą, trzeba przeanalizować wiele spraw. Atrakcyjność ośrodka turystycznego, w którym odbędzie się urlop to duży plus w sytuacji, gdy pogoda nie dopisuje. W tej roli doskonale sprawdzają się takie rozwiązania jak:

 • Sala zabaw i suchy basen z kulkami,
 • Bilard,
 • Kręgielnia,
 • Animacje dla całej rodziny prowadzone przez doświadczone osoby,
 • Plac zabaw należący do hotelu,
 • Wydzielone miejsce do grillowania i organizacji ogniska,
 • Basen.

Wiele możliwości opisanych powyżej dają rodzicom wakacje all inclusive. Z dziećmi można wówczas spędzać ciekawie czas zarówno aktywnie, jak na terenie ośrodka. Dlatego też w sytuacjach awaryjnych, gdy maluch jest chory, pogoda nie dopisuje lub zaplanowane wycieczki turystyczne uległy nagłej zmianie, cała rodzina może wspólnie cieszyć się urlopem i korzystać z udogodnień dobrze wyposażonego, nowoczesnego i przyjaznego dzieciom hotelu.  

Plusy i minusy wakacji z dzieckiem

Decydując się na wczasy całą rodziną to doskonały moment, by odpocząć od codziennych spraw a jednocześnie nadrobić czas z maluchem. Wakacje z dziećmi wiążą się jednak z dużą odpowiedzialnością, rodzice cały czas muszą pilnować pociechy a codzienne rytuały nie ulegają zmianie, więc wciąż są przede wszystkim opiekunami zaangażowanymi w rodzicielstwo.

Ma to jednak swoje plusy. Rodzice uczą się efektywnie wypoczywać i korzystać z każdej chwili, nie marnując czasu. Dzieci poznają sposób na wypoczynek u boku rodziców, którzy nie są zabiegani i zajęci pracą.

Wakacje z maluchem czy we dwoje?

Wakacje można spędzać aktywnie lub nabierać sił w totalnej głuszy. Urlop we dwoje to wyjątkowy czas, by zbliżyć się z drugą osobą w związku i zapomnieć o codziennych sprawach oraz gonitwie. Warto, by rodzice w okresie urlopowym wygospodarowali chociaż kilka dni tylko dla siebie. Jeśli jednak nie mają takiej możliwości, można skorzystać z innych rozwiązań:

 • Wyjazd na wakacje z nianią,
 • Korzystanie z organizowanych atrakcji dla dzieci w czasie pobytu (rodzice wówczas mogą złapać odrobinę oddechu),
 • Bardzo aktywny wypoczynek (dzięki temu dzieci wieczorami są zmęczone i szybko kładą się spać a rodzice zyskują wieczór dla siebie).

Planując wczasy wcale nie trzeba z niczego rezygnować pod warunkiem, że jest się dobrze zorganizowanym. Dlatego też urlop warto dostosować do własnych potrzeb, bo powinien być to czas dla rodziny, gdy nie robi się niczego na siłę. Dobrym pomysłem są tez wspólne wyjazdy z przyjaciółmi lub rodzicami. Wtedy bliskie osoby mogą choć na chwilę zająć się dziećmi, by rodzice odpoczęli.