Sensoryczny labirynt muzyczny

Sensoryczny labirynt muzyczny

Szukając miejsca do rodzinnego spędzenia czasu w twórczy sposób, koniecznie trzeba mieć na uwadze tak wyjątkowe, zachwycające i dostarczające wielu wrażeń zmysłowych miejsce, jak Sensoryczny Labirynt Muzyczny. Co to takiego i dlaczego warto się tam wybrać ze swoimi dziećmi?

Co to jest Sensoryczny labirynt muzyczny?

Wyobraźmy sobie, że przenosimy się całą rodziną do wyjątkowego, niemal magicznego miejsca, gdzie odpoczywamy a jednocześnie doświadczamy czegoś nowego i szalenie inspirującego. Czy dźwięków można dotknąć? Czy można zatopić się w muzyce? W jaki sposób odbierać wrażenia słuchowe całym ciałem i wszystkimi zmysłami? Jak się okazuje – jest to możliwe. Taką stymulującą i zdecydowanie bajkową przestrzenią jest, utworzony przez Teatr Małego Widza w Warszawie, Sensoryczny Labirynt Muzyczny. Opinie o nim mówią same za siebie. Magiczny performance zbiera zachwyty tych małych i dużych, zadziwiając formą.

Sensoryczny Labirynt Muzyczny to widowisko, z którym zetkniemy się w teatrze, ale nie jest ono tradycyjnym spektaklem. To eksperymentowanie z różnorodnymi instrumentami, połączone z doświadczaniem przedziwnych kształtów, faktur i wrażeń zmysłowych. Przemieszczanie się w Labiryncie jest podróżą do świata dźwięków i sposobem na odprężenie całego ciała.

Co znajdziemy w Sensorycznym Labiryncie Muzycznym?

Czy istnieje tak przytulne, miękkie i wyśnione miejsce jak pluszowa plaża? Otóż – tak! Można tam ułożyć się, jak do snu, na wygodnych pluszowych wydmach i zapomnieć o reszcie świata. Nic tylko słuchać… Sensoryczny Labirynt Muzyczny jest przestrzenią, w której znajdziemy różnorodne strefy sensoryczne, z uwzględnieniem działania ludzkich zmysłów. Doświadczymy poprzez dotyk bardzo specyficznych materiałów i powierzchni, jednocześnie słysząc eksperymentalną muzykę wygrywaną na rozmaitych instrumentach oraz czując różne zapachy.

Każdy odcinek Labiryntu jest źródłem zupełnie innych wrażeń. To niezwykle cenna wiązanka bodźców dla integracji sensorycznej najmłodszych, ale też forma odprężenia i artystycznej uczty dla dorosłych. Zatem – dla kogo jest Sensoryczny Labirynt Muzyczny? Dla wszystkich! Można przyjść tam z rocznym malcem i kilkuletnim dzieckiem. To rzeczywistość zupełnie odklejona od codzienności. Jak wiadomo nie od dziś, maluchy uwielbiają eksplorować otoczenie. Badają świat poprzez dotyk, słuch, smak, węch i obserwację. Wie o tym Teatr Małego Widza. Sensoryczny Labirynt Muzyczny jest zatem odpowiedzią na potrzeby dzieci, które chcą poznawać wszystko co wokół przez zabawę.

Sensoryczny Labirynt Muzyczny – dlaczego warto się tam wybrać?

Nie ma wątpliwości, że to inspirujące i ciekawe dla dzieci miejsce. Dlaczego jeszcze jest ono warte zobaczenia? Stymulacja integracji sensorycznej i zabawa formą odgrywają dużą rolę w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów, może ono prawidłowo kształtować świadomość swojego ciała, bycia w ruchu i przestrzeni. Eksperymentowanie z różnymi fakturami, dźwiękami i wrażeniami wizualnymi są z też świetnym sposobem rozładowywania napięć i ćwiczenia koncentracji uwagi. Muzyka sama w sobie potrafi działać terapeutycznie. Grana na żywo – tym bardziej!

W Sensorycznym Labiryncie Muzycznym pracują ludzie z pasją, dlatego każda mała grupa zwiedzających może poznać zakamarki tego wyjątkowego miejsca w towarzystwie przewodników, którzy z pasją oprowadzą ich po wszystkich zakamarkach. Tłem tego wyjątkowego projektu jest muzyka, z którą spotykamy się w czasie zwiedzania. Można powiedzieć, że Sensoryczny Labirynt Muzyczny, to spektakl, w którym wszyscy są aktorami i widzami jednocześnie. Mogą zaangażować się w pełni i cały czas być w centrum wydarzeń. Sztuka dzieje się dzięki ludziom, którzy eksperymentują z formą.  

Chcąc wybrać się do Sensorycznego Labiryntu Muzycznego należy kupić bilety. Rodzice z dziećmi są uczestnikami kameralnych grup oprowadzanych przez przewodnika, z którym należy ściśle współpracować. Zwiedzanie każdej przestrzeni sensorycznej odbywa się w określonym czasie. Trzeba zatem wytężyć słuch, węch i skupić się na doznaniach dotykowych. W takim miejscu wszyscy przenoszą się do bajkowej scenerii, która odzwierciedla piękno dziecięcej fantazji.

Sensoryczny Labirynt Muzyczny to nie tylko spektakl

Sensoryczny Labirynt Muzyczny to także forma terapii dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej lub innymi deficytami. W tak zorganizowanej przestrzeni można stymulować układ proprioceptywny i zaznawać pełnej relaksacji. Jeśli więc szukamy pomysłu na wyjście z rodziną dla całej rodziny w Warszawie, to ta propozycja jest zdecydowanie warta uwagi! Jeśli natomiast nie mieszkamy w stolicy, ale wybieramy się tam na wycieczkę, to Sensoryczny Labirynt Muzyczny jest atrakcją turystyczną, z której w Warszawie koniecznie trzeba skorzystać. Będzie to uczta dla zmysłów zarówno dla dzieci, jak ich opiekunów. Do Labiryntu warto wybrać się również z samego faktu obcowania ze sztuką. Rozwój dziecka również w tym obszarze powinien być stymulowany przez cały czas od maleńkości. Zarówno muzyka, jak też wizualne doznania są inspirujące i pobudzają wyobraźnię, dlatego wszyscy fani oswajania maluchów ze światem estetyki powinni w to miejsce przyjść.