Oda do nocnika. Jak odpieluchować dziecko?

Oda do nocnika. Jak odpieluchować dziecko?

Oda do nocnika to kolejny z naszych artykułów, w którym dzielimy się z Wami dobrymi radami. Tym razem jak i kiedy odpieluchować dziecko.

Dziecko rozwija się przez cały czas, począwszy od okresu prenatalnego. Gdy przychodzi na świat, każdy kolejny miesiąc życia jest szansą na zdobycie nowych kompetencji. Przychodzi czas w życiu malucha, gdy uczy się również załatwiać na nocniku. To ważny moment. Kiedy odpieluchować dziecko i jak nie zniechęcić go do tego?

Kiedy odpieluchować dziecko?

Rodzice obserwują codziennie, jak maluch zmienia się i coraz bardziej dąży do samodzielności. Jednym z kroków milowych w rozwoju – oprócz nauki chodzenia – jest nauka korzystania z nocnika. Jak zacząć? Istnieje kilka ważnych kwestii, o których nie wolno zapomnieć, jeśli planuje się odpieluchowanie dziecka. Kiedy jest najlepszy moment? Każdy młody człowiek rozwija się indywidualnie, ale pewne okresy sensytywne następują u wszystkich dzieci w podobnym momencie.

Maluchy zaczynają poważnie interesować się fizjologią, gdy mają około półtora roku. Czas zaciekawienia tym tematem trwa jeszcze przez wiele miesięcy (co nie znaczy, że nie można odpieluchować dziecka później).

Dziecko bardzo wyraźnie i świadomie sygnalizuje, że się załatwiło lub za chwilę to uczyni. Chce wchodzić z rodzicem do toalety i używa określonych słów, by poinformować o swoich potrzebach.

W tym czasie można zdecydować się na zakup nocnika. Wziąwszy pod uwagę kwestie anatomiczne, małemu dziecku najwygodniej załatwić się na nocniku. Nie należy więc usilnie sadzać go na toalecie dla dorosłych. Nie można odpieluchowywać malucha pod przymusem. Należy unikać presji i nagradzania oraz zachęcania do wykonania tych czynności.

Oda do nocnika – jak oswoić dziecko z nocnikiem?

Ten niewielki gadżet w pewnym momencie życia dziecka staje się jego codziennym towarzyszem podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dlatego też nie można dopuścić do sytuacji, w której maluch:

  • Boi się nocnika,
  • Czuje strach przed wypróżnianiem (może to doprowadzić do zaparć nawykowych),
  • Jest niechętny do korzystania z tego przyrządu.

Warto w okresie odpieluchowania zaznajomić dziecko z nocnikiem poprzez czytanie mu książeczek edukacyjnych lub wierszyków, które w sposób humorystyczny omawiają zagadnienie. Można samodzielnie napisać dla pociechy Odę do nocnika lub pokazać mu zabawne perypetie bohaterów w przeczytanych bajkach. Wówczas dziecko obserwuje, że inne dzieci korzystają z tego przyrządu. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy maluch nie ma rodzeństwa i nie może nauczyć się pewnych rzeczy przez naśladownictwo.

Oda do nocnika, czyli jak odpieluchować dziecko?

Dziecko zupełnie inaczej odbiera załatwianie swych potrzeb fizjologicznych w momencie, gdy nosi pieluszkę. Wszystko zmienia się, gdy zostaje ona zdjęta. Wówczas czas wypróżniania jest znacznie bardziej angażujący, również biorąc pod uwagę pracę mięśni malucha. Dziecko potrzebuje kilku dni na oswojenie się z sytuacją. Bez pieluszki ubranie staje się mokre w momencie mikcji i wypróżnienia. Niewątpliwie, w początkowej fazie odpieluchowania warto zakładać maluchowi jedną warstwę luźnych ubrań i zmieniać je co chwilę. Nocnik powinien być w zasięgu wzroku pociechy. Jeśli rodzina mieszka w dużym domu dobrze jest, gdy na początku nocnik znajduje się w kilku pomieszczeniach, z których maluch najczęściej korzysta. Dla utrzymania porządku i higieny można pozbyć się w tym okresie dywanów oraz bawełnianych mat.

Niezwykle ważne jest też, by obserwować reakcję malucha oraz to, w jaki sposób odnajduje się w nowej sytuacji. Jeśli dziecko wzbrania się przed nocnikiem, krzyczy, płacze i nie chce sygnalizować potrzeby skorzystania z toalety oraz jest wyraźnie sfrustrowane nową sytuacją, może to oznaczać brak jego gotowości na tak dużą zmianę. Dlatego też nauka korzystania z nocnika nie może wiązać się ze stresem oraz nie powinna przebiegać pod presją. Dlaczego? Zmuszanie dziecka do załatwiania swych potrzeb fizjologicznych może skutkować w przyszłości nietrzymaniem moczu lub nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mięśni dna miednicy.

Niewątpliwie, dziecko nie jest w stanie wysiusiać się „na zapas”. Dlatego też dobrze jest przeprowadzić odpieluchowanie dziecka latem, gdy wyjście na spacer bez pampersa nie zakończy się przeziębieniem w wyniku noszenia mokrej odzieży. Warto przez pierwsze dni nauki korzystania z nocnika pozostać w domu. Później wskazane są krótsze spacery w pobliżu domu, by możliwy był szybki powrót.

Ile trwa odpieluchowanie?

Proces odpieluchowania składa się z dwóch etapów, choć w każdym indywidualnym przypadku może przebiegać zupełnie inaczej. Najpierw dziecko uczy się korzystać z nocnika w ciągu dnia. Coraz lepiej kontroluje procesy fizjologiczne i zgłasza potrzebę załatwienia się. Bez wątpienia, nocą maluch nie zdaje sobie sprawy z tego, że robi siusiu. Niektóre dzieci bardzo szybko wpadają w nowy rytm funkcjonowania i po przebudzeniu podczas nocnej pobudki chcą skorzystać z nocnika. Nie jest to jednak oczywiste u każdego. Najlepiej więc przeprowadzić odpieluchowanie nocne w momencie, gdy załatwianie potrzeb fizjologicznych w ciągu dnia przebiega pomyślnie i stało się już rutyną. Pomocne okażą się podkłady higieniczne o właściwościach wodoodpornych, którymi można zabezpieczyć materac łóżka.