Jak ubierać dziecko w okresie przejściowym

Jak ubierać dziecko w okresie przejściowym

Kiedy pada deszcz i na dworze pojawia się dużo kałuż oraz błota warto wychodzić z dzieckiem na długie spacery, by pozwolić mu na niepohamowaną zabawę. Maluchy uwielbiają zabawę w błocie i nie straszny im bród. Kiedy więc na placu zabaw rodzice widzą mokre zjeżdżalnie i huśtawki, nie stanowi to żadnego przeciwskazania do szaleństw. Przeciwnie – to zapowiedź niezapomnianych przygód. Jak ubierać dziecko na deszcz, by nie zmarzło i mogło się bawić?

Dlaczego warto ubierać dziecko w odzież outdoorowa?

Odzież funkcyjna dla dzieci pozwala im na swobodne eksplorowanie przestrzeni i dobrą zabawę terenową. Odpowiedni sposób ubrania sprawia, że mali odkrywcy nie marzną ani się nie przegrzewają.

Co ważne – ubrania outdoorowe odprowadzają wilgoć, dlatego skóra nie jest przepocona. Zimna i wilgotna bawełna to krok do przeziębienia. Jak mówi skandynawskie przysłowie „Nie ma złej pogody. Są tylko nieodpowiednie ubrania”.

Dziecko ubrane w odzież funkcyjną może rozwijać swoją samodzielność i sprawczość. Nie obawia się, że zmoknie i zmarznie. Nie przeszkadzają mu kałuże oraz błoto. Może zrobić znacznie więcej rzeczy, których nie mogłoby uczynić w tradycyjnym stroju dresowym i kurtce bez właściwości hydrofobowych.

Jaką odzież outdoorową wybrać dla dziecka w okresie przejściowym?

W podejściu do ubierania istotnych jest kilka kwestii. Należy dobrać odpowiedni zestaw do warunków atmosferycznych i temperatury. Odzież funkcyjna dla dziecka to priorytet, ale… Ważne jest również, by pod warstwę wierzchnią ubrać malcowi wysokiej jakości bieliznę termoaktywną lub wełnianą.

Wyróżniamy kilka warstw odzieży:

  • Spodnia (tzw. ubranie „przy ciele”),
  • Pośrednia,
  • Wierzchnia.

Co to są warstwy odzieży? Warstwa spodnia powinna być delikatna, ale też musi posiadać właściwości termoaktywne, by mogła odprowadzać pot na zewnątrz. W tej roli sprawdza się np. bielizna narciarska (w zimie) lub bielizna termoaktywna z wysokiej jakości szybko schnącego poliestru.

Dzieci są aktywne i uwielbiają szaleństwa na dworze, więc chcąc zapewnić im maksymalny komfort rodzice powinni postawić właśnie na oddychające tkaniny. Kolejna warstwa, tzw. pośrednia, również powinna być funkcyjna. Może być to bluza lub sweter z wełny merino lub bluza termoaktywna. Dobrze sprawdzają się też bluzy z mikropolarem dla dzieci. To samo dotyczy spodni. Dobrym wyborem są legginsy wełniane dla dziecka lub wersja sportowa.

Najważniejsza jednak jest warstwa wierzchnia. Wyróżnia się kilka rodzajów okryć wierzchnich typu outdoor:

  • Softshell (kurtki, bluzy, spodnie oraz kombinezony),
  • Kombinezony zimowe z membraną o różnych parametrach,
  • Kurtki zimowe z membraną o różnych parametrach,
  • Spodnie narciarskie na szelkach,
  • Odzież przeciwdeszczowa i wodery.

Wiosną, latem (czasem również wczesną i ciepłą jesienią) najlepszym rozwiązaniem są ubrania przeciwdeszczowe dla dzieci, zwane potocznie „gumą”. Ubrania te nie ogrzewają i nie posiadają ocieplenia. Mają jednak właściwości wodo- i wiatroodporne. Sprawdzają się zatem wietrzną wiosną w deszczowy dzień, ale również latem, gdy trwają obfite opady. Dla prawdziwych amatorów leśnych lub wędkarskich wypraw polecane są wodery dziecięce – spodnie o najwyższych parametrach  wodoodporności.

Jak ubierać dziecko zimą i jesienią?

Jesienią wybierać należy softshelle. Okrycia te są bardzo lekkie, mają wodoodporne właściwości i są podszyte oddychającym, utrzymującym ciepło mikropolarem. Softshell dla dzieci to także komfort zakładania i zdejmowania. Kurtki i kombinezony są cienkie i bardzo łatwo jest je ubrać.

W zimie najlepszym wyborem jest odzież narciarska. Można wybierać kombinezony i kurtki zimowe z membraną o zróżnicowanych parametrach. Każda marka zapisuje oznaczenia na metce. Takie okrycie jest grubsze, ale nie zapaca malucha, ponieważ odpowiednio odprowadza pot. Dodatkowo zabezpiecza przed przemarznięciem nawet podczas długich szaleństw na śniegu.

Konieczne jest też, by nie zapomnieć o czapkach, szalikach (lub kominach) i rękawicach funkcyjnych. Elegantsze wzory o równie wysokich parametrach termicznych można kupić w wersji wełnianej. Do szaleństwa w błocie i strugach deszczu konieczne są gumowe, nieprzemakalne akcesoria i opaski softshell dla dzieci.

Obuwie outdoorowe dla dzieci

Jeśli rodzic chce zapewnić maluchowi komfort zabawy na dworze i kupuje odzież funkcyjną, nie może zapomnieć o dobrym obuwiu. W tej roli najlepiej sprawdzają się lekkie trekkingi z membraną, lekkie kalosze z profilowaną wkładką, śniegowce z wełnianym ociepleniem lub syntetycznym wysokiej jakości kożuchem oraz trapery.

Wczesną jesienią dobrym rozwiązaniem są także sneakersy z membraną. Nie przegrzewają stopy, są lekkie i sportowe a jednocześnie mają wysokie parametry i sprawdzą się na zabawę w pierwszym, niewymagającym błocie.

Dlaczego dzieci lubią bawić się w błocie?

Któż nie kocha deszczu…? Dorośli! Warto powrócić do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie nieposkromioną radość z zabawy na świeżym powietrzu. Taka integracja z naturą to fantastyczny bodziec sensoryczny dla maluchów. Warto im na taką radość pozwalać.