
Dzieci szybko rosną i każdy dzień jest dla nich krokiem milowym w rozwoju. Pierwszy rok życia to niezwykle intensywny okres zdobywania nowych kompetencji psychomotorycznych. Jakie zabawki dla rocznego dziecka są najlepszą propozycją?
Rozwój dziecka od narodzin do 1 roku życia
W pierwszych miesiącach życia dziecko buduje więź z matką i najbliższymi członkami rodziny. Uczy się koordynacji ruchowej. W jego schematach poruszania się występują odruchy niemowlęce (niekontrolowane). Nieustannie pracują mięśnie gałek ocznych. Ciało przyzwyczaja się do prawa grawitacji. Dziecko z każdym kolejnym tygodniem coraz bardziej się rozgląda i obserwuje otoczenie. Zmienia się też ostrość widzenia.
Na początku niemowlę spędza czas w pozycji leżącej. W późniejszym czasie jego rozwój motoryczny nabiera rozpędu. Maluch pełza, raczkuje, uczy się samodzielnego siadania aż wreszcie wstaje. Najczęściej kończąc rok dziecko zaczyna się coraz swobodniej poruszać i nie musi się już podpierać mebli, by przejść kilka kroków. Mówi pierwsze słowa, chętnie komunikuje się z otoczeniem, dąży do relacji, jest ciekawe świata i chce wszystko sprawdzać poprzez dotyk. Jakie zabawki dla roczniaka na tym etapie rozwoju psychomotorycznego są najlepsze?
Jaki prezent dla roczniaka?
Chcąc wybrać odpowiedni prezent na roczek dziecka warto uwzględnić to, czym się interesuje i jak najczęściej spędza czas. Zazwyczaj jest to:
- Duża aktywność ruchowa (wspinanie się, wdrapywanie, raczkowanie lub początki chodzenia),
- Badanie kształtów, smaków, zapachów,
- Wyczulenie na dźwięki otoczenia i muzykę,
- Poznawanie nowych przestrzeni (chęć odkrywania),
- Konstruowanie i poznawanie zależności w obszarze różnych kształtów.
Warto wiedzieć, że w pierwszych miesiącach i latach życia dziecko rozwija integrację sensoryczną. Co to takiego? Jest to sposób przetwarzania przez układ nerwowy bodźców, które docierają do dziecka z zewnątrz. Ważna jest więc odpowiednia stymulacja integracji sensorycznej, by rozwijała się prawidłowo.
Zabawki dla dziecka na roczek mogą dotyczyć kilku obszarów:
- Myślenia i konstruowania,
- Motoryki dużej,
- Motoryki małej,
- Muzyki i plastyki.
Chcąc wspierać malucha w rozwoju motorycznym można kupić mu duży bujak do balansowania, pierwszą hulajnogę lub suchy basen ze zjeżdżalnią. Dobrym pomysłem jest również huśtawka. W obszarze motoryki małej świetnie sprawdzą się zestawy do nawlekania drewnianych krążków, kredki lub tablica manipulacyjna. Dzieci lubią doświadczać różnych faktur, co stanowi dla nich ważny bodziec sensoryczny. Można zatem kupić pierwsze przybory plastyczne, z których dziecko skorzysta pod opieką osoby dorosłej.
Roczne dziecko zainteresuje się także instrumentami. Ważne, by były dobrej jakości i nie zniekształcały dźwięków. W tym okresie sensytywnym maluchy często odkrywają także pierwsze zależności konstrukcyjne, analizują i poznają związki przyczynowo-skutkowe. Chociaż większość czasu spędzają w ruchu, potrafią się też na moment skupić na jednej czynności. To dobry moment, by kupić dziecku pierwszą wieżę drewnianą lub klocki, z których samo coś zbuduje i odkryje, że może stworzyć to, co chce a potem to zburzyć.
Na co zwrócić uwagę szukając prezentu dla dziecka?
Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku. Nie ma wątpliwości, iż producenci starają się zdobyć zainteresowanie konsumentów. Nie wszystkie zabawki są jednak dostosowane do potrzeb dziecka. Warto postawić na minimalizm. Ilość dobrze jest zamienić na jakość. Najlepszą propozycją są drewniane zabawki, które oprócz pięknego wyglądu dostarczają też doznań sensorycznych podczas zabawy. Drewno ma naturalny zapach i jest przyjemne w dotyku.
Nie ma potrzeby bombardowania rocznego dziecka zabawkami interaktywnymi, które działają pobudzająco i nie pozwalają wyobraźni pracować. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie dźwiękami, dobrym pomysłem są pierwsze instrumenty, którymi sam bezpiecznie będzie się bawić. Mogą to być:
- Janczary,
- Tamburyno,
- Bębenek,
- Marakasy,
- Kastaniety.
Można również podarować dziecku pierwsze dzwonki, ale ze względu na ich wagę oraz długie pałeczki, powinny być używane pod opieką osoby dorosłej.
Prezent na roczek dziecka powinien spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Należy uważać na produkty zawierające małe elementy. Jeśli maluch otrzyma przedmiot, który nie jest dla niego odpowiedni, dziecko będzie mogło zrobić sobie krzywdę lub cały czas będzie kontrolowane przez opiekuna, co zaburzy cały proces eksplorowania przestrzeni. Dziecko chce poznawać otoczenie i być jak najbardziej samodzielne. O czym warto pamiętać kupując prezent dla rocznego dziecka? Każdy maluch rozwija się w innym tempie a jego zainteresowania mogą różnić się od rówieśników. Jeśli więc planujemy zakup zabawek dostosowanych do wieku pociechy, bierzmy pod uwagę obserwacje zachowania i aktywności, by wiedzieć, co w tym momencie jest dla niego istotne. Wówczas odpowiemy na jego potrzeby i pozwolimy rozwijać mu określone kompetencje.