Nietypowe kołysanki, które uśpią każde dziecko

Nietypowe kołysanki, które uśpią każde dziecko

Dzieci potrzebują harmonii w swej codzienności i ważne są dla nich rytuały. Dzięki nim wiedzą, jakie czynności po sobie następują. Niewątpliwie, jednym z takich istotnych etapów jest pora snu i wypoczynku. Chcąc wyciszyć dziecko i usprawnić proces zasypiania rodzice szukają różnych rozwiązań. Czytają bajki lub śpiewają piosenki. Istnieją także nietypowe kołysanki dla dzieci, które doskonale sprawdzają się podczas wieczornego relaksu.

Dlaczego dzieci lubią kołysanki?

Człowiek jest od urodzenia otoczony różnymi dźwiękami. Już w okresie prenatalnym dobiegają do niego pewne odgłosy otoczenia. Z muzyką zaznajamia się więc równie szybko, co z mową, dotykiem, smakiem i zapachem. Pierwsze doświadczenia muzyczne najczęściej są związane ze śpiewaniem do snu. Maluch słyszy głos swoich rodziców i dziadków, którzy podczas wieczornej rutyny nucą znane od dziesięcioleci piosenki.

Bez wątpienia dziecko podczas zasypiania wycisza się przy łagodnych lub powtarzalnych dźwiękach. Po narodzinach gwałtownie reaguje na wszystko to, co nieznane i obce. Jeśli więc podczas zasypiania słyszy hałas, którego w żaden sposób nie rozpoznaje, może wówczas czuć niepokój. Dlatego też chcąc poprawić komfort zasypiania dziecka, śpiewa się piosenki lub nuci melodie. Taka praktyka ułatwia  relaksację i pozwala na wyciszenie przy znajomym głosie bliskiej osoby. Klasyczne kołysanki nie są jednak jedyną możliwością.

Muzyka instrumentalna

To ciekawa alternatywa tradycyjnych piosenek. W ten sposób maluch osłuchuje się z brzmieniem skrzypiec, gitary lub fortepianu. Mówi się nawet o zbawiennym wpływie muzyki klasycznej na rozwój intelektualny dziecka.

Dzieci bardzo często reagują ze spokojem na znajome odgłosy, które słyszą na co dzień. Mogą być to również dźwięki urządzeń. Zdarza się również, że dziecko zasypia po chwili, gdy usłyszy szum radia lub pracę odkurzacza. Szum okazuje się tutaj słowem klucz. Dzieci potrafią zasypiać przy jednostajnych dźwiękach, które są niczym tło. Nazywa się je białym szumem.

Nie ulega wątpliwości, że dźwięki niosą ze sobą ogromny potencjał. Odpowiednio dopasowane częstotliwości mają charakter terapeutyczny i mogą wyciszać oraz wspomagać regulację pracy układu nerwowego dziecka. Taki proces nazywa się dźwiękoterapią.

Szukając pomysłu na skuteczne utulenie dziecka do snu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Czy rytuał zasypiania odpowiednio wycisza malucha,
  • W którym momencie rozpoczyna się czas przygotowań do pójścia spać,
  • Czy w drugiej części dnia dziecko nie jest narażone na działanie pobudzające multimediów lub innych bodźców zewnętrznych,
  • W jaki sposób przebiegało dotychczasowe kładzenie się spać?

Warto, by w porze popołudniowej maluch nie był otoczony nadmiarem bodźców. Rytuał przed snem z kolei powinien mieć swój powtarzalny charakter. Po kolacji dziecko idzie do kąpieli a później przytula się do opiekuna i słucha kołysanek – tych śpiewanych, nuconych lub płynących z głośnika.

Nietypowe kołysanki dla dzieci

Oprócz klasycznych śpiewanych przez rodziców piosenek istnieje wiele ciekawych alternatyw, które przynoszą spektakularne efekty. Jakie są nietypowe kołysanki dla dzieci?

  • Biały szum w postaci zakłóceń fal radiowych lub pracy odkurzacza,
  • Odgłosy natury (np. padający deszcz, burza, śpiew ptaków),
  • Kołysanki śpiewane w językach z różnych stron świata,
  • Muzyka instrumentalna wygrywana na przedmiotach codziennego użytku,
  • Piosenki śpiewane szeptem,
  • Kołysanki improwizowane z elementami beatboxingu,
  • Kołysanki w formie rapu,
  • Wyśpiewywanie ulubionych wierszy lub fragmentów bajki,
  • Murmurando,
  • Mruczanki.

Każde dziecko rozwija się indywidualnie i może preferować zupełnie inne zwyczaje podczas zasypiania. Niewątpliwie, duże znaczenie ma również okres prenatalny. Maluch już wtedy może słyszeć, jak rodzice śpiewają, słuchają muzyki lub grają na instrumentach. Co ciekawe, jeśli w domu są inne dzieci, maluch w łonie matki słyszy głos swego rodzeństwa i śpiewających opiekunów. Po narodzinach zaznajamia się natomiast z rozmaitymi odgłosami urządzeń i stają się one dla niego uspokajające.

Warto jednak zachować we wszystkim umiar, ponieważ maluch podczas zasypiania powinien się maksymalnie odprężyć. Dostarczanie mu nadmiaru bodźców nie współgra z wypoczynkiem. Jeśli dziecko lubi zasypiać przy białym szumie lub innych charakterystycznych brzmieniach, dobrze jest czuwać nad głośnością oraz czasem trwania takiej dźwiękowej ekspozycji.

W sytuacji, gdy maluch jest zmęczony po całym dniu wrażeń i hałasów, może zasypiać w ciszy lub słuchając szeptanych kołysanek. Rytuał zasypiania musi wiązać się z relaksem i poczuciem bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak popadania w rutynę. Można mruczeć, syczeć, a nawet delikatnie pogwizdywać. Kołysanki dla dzieci to improwizacja rodziców i radość z tworzenia. W aktorski sposób zaśpiewane klasyczne utwory zyskają zupełnie inny wymiar, niczym podczas spektaklu dla dzieci.