
Naturalna pielęgnacja skóry w ciąży jest ważna dla każdej z nas, bo ciąża to wspaniały etap w życiu. Należy jednak również pamiętać o pielęgnacji skóry. Dla wielu kobiet to też godziny spędzone, na zastawianiu się co zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku.
Dotyczy to również wyboru kosmetyków do stosowania w ciąży, których skład musi spełniać szczególne wymagania. Równowagę między dbaniem o ciało a ochroną dziecka możesz łatwo znaleźć w naturalnych produktach do pielęgnacji.
Potrzeby a pielęgnacja skóry w ciąży
Zmiany skórne i przebarwienia występują powszechnie u kobiet w ciąży. Odpowiedzialne za to są wahania poziomu hormonów. Zmiany w układzie krążenia i funkcjach odpornościowych, które wypływają na cały organizm, w tym naszą skórę. W tym czasie kobiety mogą zauważyć:
- zwiększoną suchość,
- wrażliwość na czynniki zewnętrzne,
- pogorszenie elastyczności skóry (w tym pojawiające się rozstępy)
Żeby pomóc sobie w tych typowych problemach, oprócz wyboru kremów, balsamów czy olejków, które są bezpieczne dla rozwijającego się dziecka, warto też zadbać o regularną pielęgnację. Działanie, jakiego warto szukać, w kosmetykach naturalnych do stosowania w ciąży to przede wszystkim długotrwałe nawilżanie, łagodzenie i poprawa elastyczności.
Naturalne składniki wspierające pielęgnację skóry w ciąży
Kosmetyki naturalne są często na celowniku kobiet w ciąży ze względu na proste, bezpieczne i łagodne dla skóry składy. Nie oznacza to jednak, że ich działanie musi być uboższe lub gorsze od tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych. Produkty oparte na wyciągach roślinnych korzystają z ogromnej gamy składników aktywnych, które mogą realizować różne potrzeby skóry.
W przypadku suchości i swędzącej skóry warto wykorzystać naturalne nawilżenie, jakie znajdziemy w aloesie i roślinnej glicerynie. Aloes jest naturalnym opatrunkiem dla skóry, ponieważ intensywnie nawilża, łagodzi i wspomaga procesy regeneracji naskórka. Można go znaleźć w składzie kremów i balsamów nawilżających oraz w formie czystego żelu z miąższu aloesu. Aloes jest idealny do łagodzenia podrażnień.
Gliceryna również jest skutecznym składnikiem nawilżającym, ale jej działanie wynika z zapobiegania nadmiernej ucieczce wody z naskórka i zmiękczania naskórka. Często możemy ją znaleźć na pierwszych miejscach w składzie kremów i balsamów nawilżających lub ochronnych.
Pielęgnacja skóry w ciąży – popraw elastyczność
Dla poprawy elastyczności skóry i do zapobiegania rozstępom warto stosować produkty z naturalnymi masłami roślinnymi oraz wyciągiem z wąkotki azjatyckiej. Wyciąg z wąkotki, znanej również jako Cica jest jednym z niewielu składników o udowodnionym działaniu poprawiającym wygląd rozstępów i blizn.
Dzięki zawartości związków triterpenowych stymuluje syntezę kolagenu, zwiększa elastyczność i wspomaga proces gojenia się ran. Masło shea natomiast stosuje się w wielu kosmetykach dla kobiet w ciąży, ponieważ uważa się, że zapobiega powstawaniu i zmniejsza widoczność już istniejących blizn. Rzeczywiście badania wskazują, że masło shea może powstrzymywać tkankę bliznowatą przed rozrostem. Jednocześnie Shea pobudza zdrowy wzrost komórek i wspomaga procesy gojenia.
Masło kakaowe jest kolejnym powszechnym składnikiem nawilżających i ujędrniających kosmetyków. Uważane jest za składnik wyjątkowo bezpieczny i dobrze tolerowany przez kobiety w ciąży. Natłuszczanie skóry w ciąży jest ważne, ponieważ tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która pomaga utrzymać nawilżenie wewnątrz skóry przez długi czas. Masło kakaowe dobrze łagodzi objawy suchości i swędzenia skóry w ciąży, a także pomaga zmiękczyć i wygładzić skórę. Ponadto ma łagodny, słodki aromat przycinający czekoladę.
Olej ze słodkich migdałów to naturalny kosmetyk, który można używać w ciąży, po jej zakończeniu, a nawet jako emolient na skórę noworodka. Jest uwielbiany za lekką konsystencję i szybkie wchłanianie. Zawiera składniki odżywcze takie jak kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy B1, B2, B6, D i E, które odżywiają skórę. Często jest wykorzystywany do masażu ujędrniającego w ciąży, ale z powodzeniem można go wykorzystywać również u niemowląt do wieczornego masażu wyciszającego.
Czego unikać w ciąży?
Wiele dostępnych w drogeriach produktów do pielęgnacji ciała jest całkowicie bezpiecznych, ale istnieje kilka składników, które mogą być szkodliwe w ciąży. Niewskazane są kosmetyki zawierające związki, które łatwo dostają się do krwioobiegu lub mogą powodować podrażnienie wrażliwej skóry. Dobrze jest pamiętać, że wśród nich znajdziemy również substancje pochodzenia naturalnego takie jak retinol czy olejki eteryczne. Które składniki kosmetyków omijać w ciąży?
Retinol i retinoidy — nie są zalecane w ciąży, szczególnie w formie skoncentrowano serum, zwykle stosowane są na trądzik lub w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ale w czasie ciąży odradza się wszelkie formy witaminy A ze względu na działanie teratogenne
Hydrochinon — to środek w kosmetykach rozjaśniający przebarwienia skóry. Uważa się, że znaczna część (35-45%) hydrochinonu (nałożonego na skórę) jest wchłaniana, a dane dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania w czasie ciąży są ograniczone. Kobiety w ciąży powinny go unikać
Kwas salicylowy — silnie działająca substancja stosowana do peelingów chemicznych, szkodliwy w ciąży szczególnie w dużych stężeniach,
Olejki eteryczne — produkty zawierające substancje zapachowe i niektóre olejki eteryczne takie jak kule do kąpieli i balsamy zapachowe. Różne olejki eteryczne mają odmienne zapachy i właściwości. W ciąży lepiej unikać m.in olejku kamforowego, z mięty pieprzowej, tymiankowego oraz szałwiowego.