Wymarzone wakacje z dzieckiem są możliwe do spełnienia, nawet jeśli rodzice planują odbyć lot samolotem z niemowlakiem na pokładzie. Podróż samolotem z małym dzieckiem musi być odpowiednio zorganizowana. Jak się spakować, by o niczym nie zapomnieć?
Od jakiego wieku dziecko może latać samolotem?
Samolotem można latać już z kilkutygodniowym maluchem. Podróże z półrocznymi niemowlakami są na porządku dziennym. Warto jednak wziąć pod uwagę dystans, by dziecko nie było zbyt zmęczone podczas lotu.
Lot samolotem z małym dzieckiem to duże wyzwanie zarówno dla dziecka, jak również dla jego rodziców. Planując wakacje wiele miesięcy wprzód trzeba rozważyć wiele możliwości. Sytuacja może się zmienić, gdy opiekunów czeka lot samolotem z chorym dzieckiem.
Samolotem z niemowlakiem – jakie dokumenty zabrać?
Podczas odprawy z małym dzieckiem należy mieć dokument uprawniający go do podróżowania po całym świecie. Może być to paszport lub dowód osobisty.
Jak spakować bagaż podręczny na podróż z niemowlakiem?
Dobrze spakowany bagaż podręczny to kwestia strategiczna podczas lotu samolotem z małym dzieckiem. Istnieją dwie możliwości. Rodzice mogą zabrać małą walizkę lub torbę podróżną. W walizce można utrzymać porządek. Rzeczy się nie przemieszczają i nie mną. Torbę natomiast można w prostszy sposób zmieścić w schowku bagażowym.
Niezależnie od tego, którą opcję wybiorą rodzice dziecka, szykując się do podróży samolotem z maluchem bagaż podręczny musi zawierać wszystko, co najważniejsze w życiu codziennym podczas opieki nad niemowlakiem. Warto więc, by w bagażu podręcznym znalazły się:
- Ubranka na przebranie (cieńsze i grubsze, na wypadek, gdyby maluch zgrzał się lub był zmarznięty),
- Kocyk,
- Akcesoria higieniczne (pieluchy, mokre chusteczki),
- Apteczka z potrzebnymi lekarstwami (np. przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi oraz wszystkimi zapisanymi przez lekarza).
Kiedy pakujemy bagaż podręczny na podróż z maluchem wszystkie rzeczy powinny być ułożone tematycznie, by w łatwy sposób można było sięgnąć do konkretnych akcesoriów. Nie zapomnijmy o małych i cichych zabawkach, które uratują trudną sytuację podczas długiego lotu, gdy dziecko nie chce spać a jednocześnie jest marudne lub się nudzi.
Samolotem z niemowlakiem – lot z chorym dzieckiem
Jeśli rodzice chcą rozśmieszyć swoje dziecko, mogą opowiedzieć mu o swych planach… Tak mniej więcej prezentuje się rzeczywistość w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest choroba dziecka podczas lotu samolotem.
Czy można mieć leki w bagażu podręcznym? Odpowiedź brzmi – tak. Wszystkie leki zapisane przez lekarza oraz te ogólnodostępne bez recepty można mieć przy sobie, by zabezpieczyć zdrowie i dobre samopoczucie malucha. Leki należy spakować do bagażu podręcznego, dlatego należy przeanalizować wszystkie zbędne akcesoria, które nie przydadzą się w walizce lub torbie, by nie zabierać miejsca dla najpotrzebniejszych rzeczy.
Jakie zabawki dla dziecka do samolotu?
Podróż samolotem z maluchem może przebiegać bardzo różnie, w zależności od samopoczucia dziecka. Jeśli rodziców czeka kilka godzin spędzonych na pokładzie samolotu bardzo ważne jest, by spakować ulubione zabawki i książki dziecka. Mogą to być gryzaki, grzechotki i książeczki interaktywne lub obrazkowe. Coraz większą popularność zyskują także książeczki z okienkami do odkrywania. Im więcej detali do znalezienia, tym lepiej. Dla starszych dzieci dobrym pomysłem jest zapakowanie:
- Kolorowanek,
- Zeszytów ćwiczeń,
- Łamigłówek,
- Gry karciane,
- Memory,
- Zagadki.
Samolotem z niemowlakiem – w co ubrać dziecko do samolotu?
Jeśli rodzice zastanawiają się nad tym, w co ubrać dziecko do samolotu by było mu komfortowo, warto postawić na wygodę, miękkość tkanin i luźniejsze dresowe kroje. Jeśli lot ma potrwać dłużej, dla najmłodszych pasażerów dobrym pomysłem będzie też spakowanie piżamki, która okaże się namiastką nocnego rytuału i przypomni o porze snu (to ważne zwłaszcza podczas nocnego lotu). Najlepszym, od lat znanym rozwiązaniem jest strój na cebulkę do samolotu. Gdy maluchowi będzie zbyt gorąco, można zdjąć jedną warstwę, np. bluzę.
Gdzie usiąść w samolocie z dzieckiem?
Miejsce przy oknie w samolocie dla dziecka będzie największą atrakcją. Warto wybrać miejsce z przodu samolotu, gdzie będzie dużo miejsca i nieco bardziej kameralnie niż pośrodku. Dla niemowląt najlepiej zdecydować się na miejsce przy kabinie, gdzie znajduje się zamontowane łóżeczko dla dziecka. Z dziećmi w wieku przedszkolnym warto usiąść w pobliżu toalet, by załatwianie potrzeb fizjologicznych nie wiązało się z niekomfortowym przemieszczaniem.
Czy podróż samolotem z maluchem jest bezpieczna?
Jeśli dziecko nie cierpi na żadną poważną chorobę, która stanowiłaby przeciwskazanie do odbywania tego typu podróży, może podróżować samolotem. W razie wszelkich wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem pediatrą. Podróże samolotem z niemowlakiem bezpieczne i komfortowe w sytuacji, gdy malec czuje się dobrze i jest blisko opiekunów. Jeśli maluch źle znosi wszelkie podróże nawet na krótkie dystanse, należy sprawę przemyśleć i oswajać dziecko stopniowo.