Najlepsze efekty daje nauka przez zabawę. Gry i zabawy edukacyjne to doskonały przepis na dobry humor, a przy tym poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności. Podpowiadamy, jakie zabawy edukacyjne warto wybrać dla maluchów i dla starszych dzieci.
Gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych
Gry i zabawy edukacyjne powinny być dobrane do wieku i możliwości dziecka. Dlaczego? Zabawki, które są za trudne, mogą powodować złość i zniechęcenie. Zabawki za proste mogą natomiast znudzić.
Kluczem do sukcesu jest trafienie w zainteresowania malucha. Każdy rodzic wie, że nierzadko zwykły patyk okazuje się lepszą atrakcją niż „wypasiony” gadżet. Jakie zabawy edukacyjne będą odpowiednie dla najmłodszych?
Gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych – przykłady i pomysły na prezent:
- Zestawy klocków i elementów do wpasowania w odpowiednie otwory. Z wiekiem dziecka można zwiększać poziom trudności tych zadań. Małe dzieci ćwiczą manualną precyzję, zdolność skutecznego chwytania, umieszczania przedmiotów we właściwych miejscach. Doświadczanie i przetwarzanie bodźców dotykowych, odbieranie zabawki zmysłami, korzystnie wpływa również na rozwój emocji i intelektu u dziecka.
- Równoważnie, czyli zabawki eukacyjne polegające na dokładaniu kolejnych elementów do konstrukcji. Najprostsze mogą liczyć kilka elementów, te trudniejsze kilkadziesiąt. Mają przyjazne dla dzieci kształty np. zwierzątka nakładane jedno na drugie, ściana zamku, drzewko uzupełniane o kolejne gałęzie czy liście.
- Zabawki w duchu pedagogiki Marii Montessori, a więc wykonane z naturalnych materiałów, rozwijające zdolności manualne i korzystnie wpływające na sensorykę dziecka. Materiały montessoriańskie nie mają grających albo świecących elementów, które mogłyby przebodźcować. Zamiast tego inspirują do aktywności i motywują do samodzielnego działania. To m.in. drewniane owoce i warzywa do nawlekania (ale możesz też skorzystać z guzików lub dużych korali); tablice manipulacyjne i sensoryczne, maty i dyski sensoryczne.
- Klasyczne memory , czyli dobieranie w pary – można zacząć od niewielu elementów i sukcesywnie zwiększać skalę i trudność gry.
- Maluchy mogą dobierać również pary przedmiotów, np.
- zwierzątka + miejsce ich zamieszkania i/lub pożywienie
- przeciwieństwa: duży-mały, blisko-daleko itd.
- pory roku, czyli odpowiednie sortowanie elementów letnich, zimowych, jesiennych i wiosennych
- kolory i kształty
- skojarzenia
Co dla dla starszych dzieci?
Wraz ze wzrostem dzieci, rośnie ich ciekawość świata. Dlatego gry edukacyjne powinny współgrać z rozwojem młodego człowieka. Dobre zabawy dla starszych dzieci rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Mogą usprawniać funkcjonowanie w otaczającym świecie, poszerzać wiedzę, ułatwiać naukę. Czy to możliwe? Oczywiście!
Dobre gry edukacyjne dla starszaków to m.in.:
- Zabawy… pieniędzmi, np. zabawa w zakupy z kasą sklepową – to doskonała lekcja przedsiębiorczości i liczenia.
- Znaki drogowe – znajomość znaków i zasad ruchu drogowego zwiększa bezpieczeństwo dziecka, rozwija również pamięć.
- Układanki cyferkowe, dodawanie, odejmowanie, a dla starszych tabliczka mnożenia – to przepis na przyswojenie matematyki. Dobrą zabawę gwarantują również sortery na cyfry i różne kształty.
- Zegar multimedialny, dzięki któremu nauka godzin i minut przyjdzie z łatwością. Nawet w dobie wszechobecnych zegarków elektronicznych znajomość układu klasycznego zegara ułatwia codzienne funkcjonowanie, pobudza wyobraźnię przestrzenną, rozwija percepcję dziecka.
- Eksperymenty chemiczne i fizyczne – dopasuj odpowiednio do wieku dziecka. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją. Należy też towarzyszyć dzieciom podczas eksperymentów, dla wspólnego bezpieczeństwa.
- Gry i zabawy do nauki angielskiego i innych języków – naukowcy i pedagodzy są zgodni, że nauka języków obcych w dzieciństwie sprzyja ich lepszemu opanowaniu, zwiększa zdolności mózgu do przyswajania wiedzy, a z czasem otwiera drzwi do podróży, nauki i pracy na całym świecie.
- Gry, zabawy i czytanki logopedyczne, które pomogą dzieciom z wadą wymowy i nie tylko. Sprzyjają również szkoleniu dobrej dykcji i nauce czytania.
- Gry i zabawy literkowe, które ułatwiają czytanie i pisanie. Gry sylabiczne czy scrabble rozwijają również zdolności intelektualne i wzbogacają słownictwo.
- Różnego rodzaju łamigłówki manualne, modele do składania – rozwijają koncentrację i zdolności manualne dziecka. Dopasuj do możliwości dziecka, aby nie ulegało szybkiemu zniechęceniu. Asystuj, pilnując, aby dziecko lub jego rodzeństwo nie połknęło np. drobnych śrubek.
Dlaczego warto sięgnąć po gry i zabawy manualne? To świetny pomysł na prezent urodzinowy albo świąteczny. W czym tkwi sekret zabaw edukacyjnych? Dzięki grom edukacyjnym dzieci poszerzają swoją wiedzę, zwiększają koncentrację, uważność, potencjał intelektualny i zdolności manualne. Zamiast sadzać dziecko przed ekranem, daj mu to, co jest najlepszym upominkiem – inwestycję w jego przyszłość.