Dlaczego warto czytać dziecku książki?

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

Dlaczego warto czytać dziecku? Bo to przede wszystkim aspekty edukacyjne, które również zaspokajają ich potrzeby emocjonalne.

Wszak młody człowiek potrzebuje naszej bliskości i zaangażowania. Literatura jest też bezpiecznym sposobem budowania obrazu świata i rozwijania wyobraźni, bez przekraczania możliwości poznawczych malucha.

Dziecko, które ogląda bajkę lub film w telewizji, nie ma wpływu na to, co tam zobaczy. Nie może więc obronić się przed treściami, na które nie jest jeszcze gotowe emocjonalnie. Słuchając rodzica, który czyta mu książkę, dziecko ma do dyspozycji wyłącznie swoją wyobraźnię, która nie podpowie mu niczego, co przekraczałoby jego zdolności analizy oraz oceny sytuacji.

Dlaczego warto czytać dziecku książki?

Bezsprzecznie jest to również szansa na zwiększenie zasobu słów u malucha. Dziecko uczy się złożonych konstrukcji zdań, poznaje różnorodne epitety a – jeśli rodzic chętnie dyskutuje z pociechą o tym, co zostało przeczytane – może także uczyć się analizowania treści i opisywania zdarzeń w odpowiedniej kolejności. Umiejętność nazywania własnych emocji także może być czerpana z literatury. Jak to możliwe? Na przykładzie analizy zachowania bohaterów i opisywania tego, co mogą czuć, dziecko dowiaduje się, w jaki sposób określać własne przeżycia (zwłaszcza w trudnych dla niego sytuacjach).

Czytanie dziecku książek pozwala na poszerzanie horyzontów i zdobywanie wiedzy ogólnej. Ważne jest więc wybieranie wartościowej literatury, która opisuje ciekawe zagadnienia z otaczającej nas rzeczywistości. Niewątpliwie, głośne czytanie jest też doskonałym treningiem pamięci dla malucha i przygotowuje go do późniejszej nauki samodzielnego czytania.

Dlaczego warto czytać dziecku – czytanie to terapia

Warto docenić także inny aspekt czytania dzieciom książek. Na rynku wydawniczym istnieją bajki terapeutyczne dla dzieci, które działają niczym plasterek przyklejony na ranę. Pozwalają omawiać trudne kwestie i przepracowywać różne emocje w sposób odpowiedni dla zdrowia psychicznego młodego człowieka. Jeśli rodzic chce omówić jakiś temat z maluchem a jednocześnie zastanawia się nad tym, w jaki sposób taką rozmowę przeprowadzić, może posłużyć się odpowiednią bajką, która w sposób subtelny przeprowadzi ich oboje przez złożony temat.

Bajki terapeutyczne pisane są przez osoby z wykształceniem psychologicznym i dużą empatią oraz zrozumieniem świata najmłodszych. W takich opowiadaniach często bohaterami są np. zwierzęta, którym przypisuje się ludzkie cechy. Kwestie omawiane są łagodnie i nie wprost. W ten sposób małe dziecko nie czuje się przepytywane ani zmuszane do dyskusji, ale może podczas słuchania opowieści samodzielnie przypisać bohaterom swoje odczucia lub utożsamić się z nimi. To niezwykle ważne, zwłaszcza wtedy, gdy zmagamy się np. z żałobą w rodzinie.

Jakie książki dla dziecka wybrać?

Wybór literatury to złożona kwestia, biorąc pod uwagę mnogość propozycji w księgarniach. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest wartość estetyczna. Piękne ilustracje są malowniczym tłem do odczytywanej historii i mogą pobudzić wyobraźnię dziecka, jednocześnie nie wywołując jego pobudzenia emocjonalnego. Dzieci zasługują na oswajanie z pięknem i sztuką – książki dla dzieci to doskonały pretekst, by karmić maluchy artystycznymi ilustracjami.

Warto zwrócić uwagę na tekst. Dobór słownictwa, fabuła i lekcja płynąca z przeczytanej książki mają ogromne znaczenie. Im bardziej wyszukane słownictwo i poprawnie językowo opisana historia, tym lepiej. Należy też zwrócić uwagę na wartości etyczne przekazywane w bajkach. Powinny być spójne z tym, czego chcemy nauczyć malucha. Nie ma wątpliwości, że czytanie dzieciom książek odgrywa ogromną rolę w ich edukacji i rozwoju. Dziecko oswaja się  z literaturą i uznaje ją za ważny element swojej codzienności. Takie działania zapobiegają spadkowi poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki są też cenną alternatywą dla telefonów i tabletów. Pozwalają wspólnie spędzać czas i budować więź.

Nawyk czytania książek

Im częściej książki towarzyszą nam w życiu codziennym, tym łatwiej zaszczepić nam w dzieciach zamiłowanie do literatury. Stajemy się wówczas dobrym przykładem i jesteśmy wiarygodni, gdy mówimy, że warto czytać. Przecież sami też czytamy! Warto zadbać o zdrową rutynę na co dzień, by pokazać maluchom, że spędzanie czasu przed ekranem nie wnosi do życia tyle barw, co literatura. W ten sposób młody człowiek może odkryć w sobie niezwykle cenną pasję czytelniczą, śledząc losy bohaterów i nie mogąc się doczekać kolejnych części, opisujących ich przygody. Pamiętajmy, że literatura uczy wrażliwości, pobudza do myślenia, uczy krytycznego oglądu świata i pozwala przepracowywać to, co dla nas trudne. Wśród bliskich, a w przyszłości… samodzielnie.