Biegunka i wymioty u dzieci. Co robić?

Biegunka i wymioty u dzieci. Co robić?

Biegunka i wymioty u dzieci? Z tym problemem zmagają się nie tylko najmłodsi, ale często całe rodziny. Grypa żołądkowa objawia się jako zespół dolegliwości trawiennych i żołądkowych z wymiotami oraz biegunkami, które trwają od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Jak pomóc dziecku w czasie grypy żołądkowej? Jak postępować, by zapobiec odwodnieniu u malucha?

Przyczyny biegunki i wymiotów u dziecka

Występuje pod wieloma nazwami i atakuje układ pokarmowy. Objawia się bólem żołądka, wymiotami, biegunką i wysoką temperaturą oraz dużym osłabieniem. Może mieć łagodniejszy lub ostry przebieg, który skutkuje silnym odwodnieniem i pobytem w szpitalu. Jelitówka, grypa jelitowa i grypa żołądkowa to ta sama jednostka chorobowa. Najczęściej jest wywołana przez wirusy z grupy rotawirusów i może zaszkodzić zarówno maluchom, jak dorosłym.

Grypa żołądkowa bardzo szybko się rozprzestrzenia u dorosłych osób i dzieci. Początkowo może wywoływać podobne objawy jak w przypadku zatrucia pokarmowego, dlatego istotna jest obserwacja samopoczucia dziecka i pozostałych członków rodziny, by szybko zlokalizować źródło problemu. Rotawirusy atakują najczęściej w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Zdarza się więc, że plany na święta wielkanocne zostają zniweczone przez zbiorową, rodzinną epidemię wymiotów.

Grypą żołądkową można zarazić się drogą kropelkową, przebywając z chorą osobą w jednym pomieszczeniu, dotykając różnych przedmiotów, z którymi miał styczność chory oraz jedząc i pijąc z tych samych naczyń lub za pomocą tych samych sztućców. Dlatego też rotawirusy szybko rozprzestrzeniają się w dużych zbiorowiskach, na imprezach rodzinnych i spotkaniach towarzyskich oraz w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Biegunka i wymioty u dzieci – przebieg i objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa jest zakaźna i szybko daje pierwsze objawy. Jelitówka może mieć łagodny lub ostry przebieg. Objawy rotawirusów u dzieci to przede wszystkim:

  • Wymioty,
  • Biegunka,
  • Silne bóle żołądka,
  • Osłabienie,
  • Jadłowstręt,
  • Ogólne rozbicie.

Skutkiem wymiotów i biegunek u dziecka może być odwodnienie, dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze objawy grypy żołądkowej należy dbać o regularne przyjmowanie płynów przez malucha. Bez wątpienia woda źródlana to podstawa, ale może okazać się niewystarczająca podczas ostrego przebiegu nieżytu żołądkowo-jelitowego. Dlatego też elektrolity w leczeniu grypy jelitowej to podstawa.

Podczas jelitówki wchłanianie wody z przewodu pokarmowego nie odbywa się w prawidłowy sposób. Jeśli maluch bardzo źle znosi atak rotawirusa podaż elektrolitów powinna nastąpić jak najszybciej, by za wszelką cenę uniknąć pobytu w szpitalu.  

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

Nawadnianie dziecka podczas grypy żołądkowej to priorytet. Można podawać małe porcje ze strzykawki, przelewać płyn do bidonu lub do butelki ze smoczkiem (w przypadku niemowląt). W pierwszych godzinach od pojawienia się objawów grypy żołądkowej najlepiej nie serwować dziecku posiłków, by nie nasilać wymiotów i nie męczyć malucha. W tym czasie podstawą jest nawodnienie przy pomocy elektrolitów. Powinny być to niewielkie łyki. Raptowne wypicie dużej ilości płynów będzie wzmagało mdłości i wymioty.

Wbrew utartym przekonaniom nie zaleca się podawania dziecku leków wstrzymujących biegunkę i nudności. Jeśli objawy grypy jelitowej (dotyczy to także sytuacji z zatruciem pokarmowym) nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w trakcie badania może zadecydować, że dziecko powinno trafić do szpitala. Jakie objawy przy grypie jelitowej powinny niepokoić?

  • Silne osłabienie,
  • Apatia,
  • Zawroty głowy,
  • Bladość i suchość skóry,
  • Wysoka gorączka,
  • Silna bolesność w obrębie jamy brzusznej,
  • Suchość śluzówek,
  • Wstrzymanie oddawania moczu lub dłuższe przerwy pomiędzy mikcjami,
  • Szybkie chudnięcie,
  • Więcej wydalanych płynów względem tych przyjmowanych,
  • Płacz bez łez.

Jeśli kondycja zdrowotna dziecka nie ulega poprawie lub opiekunowie dostrzegają, że stan jest coraz gorszy – należy udać się do lekarza rodzinnego. Niewątpliwie, pobyt w szpitalu dla malucha to bardzo emocjonujące przeżycie, zwłaszcza ze względu na założenie mu wenflonu. Warto dołożyć więc wszelkich starań, by nawadniać dziecko przez cały czas i uniknąć dzięki temu wizyty na oddziale.

Biegunka i wymioty u dzieci – dieta przy nieżycie żołądkowo-jelitowym

W pierwszej dobie od pojawienia się wymiotów, gdy nie widać poprawy samopoczucia malucha, nie należy podawać mu posiłków, bo mogłoby to wzmagać objawy i wpływać na odwodnienie organizmu dziecka. Należy wówczas dbać o podaż płynów. Po kilku godzinach można podawać sucharki lub niewielką ilość kleiku ryżowego. Należy natomiast kategorycznie unikać smażonych, tłustych, słonych lub słodkich potraw. Niewskazane są również: nabiał, surowe warzywa i owoce oraz przetwory.

Grypa żołądkowa bardzo osłabia organizm każdego człowieka. Warto więc w okresie zwiększonej zachorowalności na rotawirusy przestrzegać skrupulatnie zasad higieny mycia rąk. Jeśli wśród członków rodziny lub przyjaciół pojawiają się pierwsze w sezonie zachorowania na grypę jelitową, dobrze jest zrezygnować ze spotkań i przeczekać szczyt epidemii chroniąc w ten sposób najmłodszych przed przykrymi konsekwencjami wirusów.