Co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 Warszawa zatrzymuje się. Włączane są syreny. Samochody, tramwaje, przechodnie na ulicy nasłuchują ich w ciszy i bezruchu. W ten sposób stolica oddaje hołd Powstańcom Warszawskim, którzy 1 sierpnia 1944 roku ruszyli do walki. 

Już za kilka dni kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Emilka i Ula są jeszcze za małe by to zrozumieć, ale nim się obejrzymy zapytają: dlaczego się zatrzymujemy? Dlaczego wyją syreny? Dlaczego na ulicy Podwale w Warszawie, jest pomnik małego chłopca w hełmie, trzymającego broń? Wasze dzieci już o to pytają? 

Jak odpowiedzieć dziecku na powyższe pytania podpowie Ci nowa aplikacja na telefon stworzona przez Fundację CultureLab, właściciela portalu edukacyjnego tuptuptup.org.pl. 

Tup Tup po Warszawie to bezpłatna aplikacja, która pomoże Tobie i Twojemu Maluchowi poznać Warszawę, jej historię, legendy i zabytki. To 140 zabytków rozmieszczonych na wirtualnej mapie Warszawy, ułożonych na ośmiu trasach zwiedzania. Już za chwilę zostanie dodana nowa trasa dotycząca właśnie Powstania Warszawskiego. Do tego quizy i możliwość zbierania punktów zachęci dzieci do działania. Jestem pewna, że dzięki tej aplikacji długie spacery po mieście staną się dla dzieciaków wspaniałą atrakcją. W końcu kto nie chciałby zdobyć odznaki Syrenki? 

Ściągnęłam tę aplikację od razu, gdy się o niej dowiedziałam. Ma bardzo ładną oprawę graficzną i z łatwością można się po niej poruszać. Dodatkowo, w bardzo przystępny sposób zachęca dzieci do poznawania dziedzictwa kulturowego Warszawy i do spędzania wolnego czasu na rodzinnych spacerach. Wspieramy takie inicjatywy, dlatego wysyłamy informację o Tup Tup po Warszawie dalej w świat. 

Rodzicom i dzieciom polecamy, a Fundacji CultureLab życzymy, aby ich inicjatywy cieszyły się dużą popularnością i pozwalały organizować kolejne takie przedsięwzięcia! 

Bezpłatną aplikację można pobrać z Google Play oraz ze strony tuptuptup.org.pl.

Monika

Zobacz także

Close