Kocham podróże i aktywne spędzanie wolnego czasu. Dlatego od najmłodszych lat pokazuję Emilce, że ten piękny, wspaniały i różnorodny świat tylko czeka na odkrycie. Tu z wielką pomocą przychodzą książki, wszak „podróże kształcą wykształconych”. Mamy ich już pokaźną kolekcję. Pokażę Wam nasze TOP 10 książek o tematyce podróżniczej, oczywiście tych dla najmłodszych. Okazuje się, że nie zawsze trzeba wychodzić z domu, by udać się w podróż! A już na pewno nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, żeby zainteresować nawet małe dziecko, otaczającym je światem.

Paryż – znam to miasto – Judith Drews

Książka dla najmłodszych. Bez tekstu. Duży format i twarde kartonowe strony. Niezniszczalna! Na samym początku książki znajdziemy legendę, która podpowiada, co lub kogo możemy odszukać na poszczególnych ilustracjach. A ilustracje te pokazują znane miejsca w mieście, na których baaaardzo dużo się dzieje. Odnajdziemy tam pieski i kotki, zwykłych turystów i pana piekarza. Jest też Pablo Picasso i Coco Chanel. Pozycja obowiązkowa dla fanów ulicy Czereśniowej, bo książka ta jest utrzymana w podobnej konwencji.

aaa

Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo – Ola Woldańska – Płocińska

Podróże kształcą. Prosiaczek pozna zatem podstawy angielskiego, dowie się też niejedno o brytyjskiej kulturze i zwyczajach. A nasz maluch może przy okazji nauczyć się nazw członków rodziny i liczyć do dwudziestu… kotów. Książka pokazuje też wyraźnie emocje, które towarzyszą Prosiaczkowi. Chociażby smutek, gdy czas już się pożegnać i wracać do domu. Do tego oryginalne, kolorowe ilustracje i sukces książki murowany! Kartonowe twarde kartki idealnie się sprawdzą w małych rączkach.

aaa

Paluszkowa wyprawa – Hervé Tullet

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Hervé Tulleta. Wszystkie jego książki są niezwykle oryginalne i pomysłowe. W tej książeczce wystarczy na palcu narysować oczy, buzię i wraz z robaczkami wyruszyć w daleką podróż samolotem. Razem zwiedzamy Paryż, jeździmy na nartach, oglądamy ryby z łodzi podwodnej, relaksujemy się na plaży, wybieramy się na przejażdżkę wielbłądem po pustyni, a nawet wybieramy się w kosmos. Dla tych mniejszych i dla starszych. Idealna niewielka książka, która zmieści się w każdej torebce i na każdą okazję.

AAA

Listy od Feliksa – Annette Langen, Constanza Droop

 

Stała się tragedia – na lotnisku mała dziewczynka gubi swojego ulubionego pluszaka Feliksa. Po jakimś czasie dostaje niespodziankę! To Feliks przesyła jej list z Londynu. A potem kolejne z jeszcze dalszych zakątków świata, tj. Kenia czy Nowy Jork. Króliczek pisze ciekawie i z poczuciem humoru. A teraz niespodzianka dla Was! Książka zawiera prawdziwe listy króliczka, które umieszczone są w prawdziwych kopertach przyklejonych do stron książki. Oczaruje to wasze dzieci, a może też zachęci do wysyłania listów i pocztówek z Waszych wakacyjnych wojaży!

AAA

My Granny Went to Market – a Round – the – World counting rhyme – Stella Blackstone, Christopher Corr

Wybieramy się z babcią na zakupy. Nie jest to jednak zwyczajna wyprawa, bo babcia kupiła latający dywan w Stambule i teraz może polecieć w każdy zakątek świata. Kupując lampiony w Chinach i dzwonki w Szwajcarii, uczymy się przy okazji liczyć do dziesięciu. Do tego fantastyczne, kolorowe ilustracje. Książka pomimo iż jest w języku angielskim, to treści (której jest z resztą niewiele) można się domyśleć po obrazkach. O Barefoot Books – wydawnictwie, w którym książka została opublikowana, jeszcze na pewno Wam napiszę!

aaaa

Książka, którą dla swojego malucha zrobisz sam! A jak zobacz TUTAJ!

aaaa

Mapy – Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski

Map Mizielińskich chyba nikomu nie muszę przedstawiać. To nasza chluba narodowa podbijająca świat. I nic dziwnego! 67 ogromnych map prowadzi nas przez 58 krajów i 6 kontynentów. Przepięknie ilustrowany atlas, z którego nie tylko wasze dzieci, ale i wy dowiecie się wielu ciekawostek. Przed ostatnią wyprawą do Holandii zajrzałam właśnie do Map i z nich dowiedziałam się o Kinderdijk (o którym pisałam TUTAJ). Na zdjęciach jest limitowana pomarańczowa edycja, który zawiera 16 dodatkowych map, ale spokojnie możecie kupić też wersję niebieską. Książka ta może stanowić idealny prezent dla Waszych zagranicznych przyjaciół. Z mapy Polski dowiedzą się, gdzie zbierają się czarownice i co to są gołąbki.

aaa\

Atlas miast – Martin Haake

Książka przypominająca Mapy, ale zamiast państw pokazuje nam 30 miast z całego świata. To szczególny przewodnik, dzięki któremu odkryjemy znane budynki, słynnych ludzi, ale i miejsca przyjazne dzieciom. W książce znajdziemy informacje o Warszawie. Oprócz znanych atrakcji turystycznych jak taras widokowy na Pałacu Kultury i Nauki czy Zamek Królewski, autor poleca przedstawienie dla dzieci w Teatrze Lalka oraz pączki Bliklego, lody Grycana i krówki z Milanówka.

aaa

Monumentalne cuda i rekordy architektury – Sarah Tavernier, Alexandre Verhille

 

Kolejny atlas. Wyraźnie mam do nich słabość. Znajdziemy w nim 1001 informacji o budowlach z 80 krajów. Niech nasze maluchy wiedzą, że na świecie czeka na nich mnóstwo imponujących, niepowtarzalnych wieżowców, pałacy, świątyń, muzeów, stadionów, mostów i pomników. Najwyższe i najdłuższe, najstarsze i najbardziej imponujące. Dzieci lubią takie ciekawostki i porównania. Dlatego z pewnością polubią też ten atlas.

aaa

Oto jest Paryż – Miroslav Šašek

Czyżby wydało się, że oprócz atlasów kocham też Paryż? Z tą książką wybierzecie się na spacer brzegiem Sekwany, odwiedzicie Luwr i wdrapiecie się na szczyt wieży Eiffla. Po drodze zobaczycie słynne budowle, kawiarnie i ogrody, spotkajcie artystów i kwiaciarki. Książka obowiązkowa przed wyjazdem do miasta świateł! Ciekawostką jest, że ilustracje zostały wykonane już w latach 60, ale przecież Łuk Triumfalny czy Opera od tego czasu w ogóle się nie zmieniły. A dzięki temu książka ma urzekający styl retro. W serii znajdziecie też książki o Monachium, Nowym Jorku, Londynie, Rzymie i Wenecji.

Ciągle mamy jeszcze miejsce na półkach, które chętnie zapełnimy nowymi książkowymi perełkami. Jeśli macie swoje ulubione i chcecie się nimi podzielić, dajcie znać!

Monika

Cieszymy się, że tu zajrzałaś/zajrzałeś! A jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, jeżeli:

– udostępnisz ten post dalej;

– polubisz nas na Facebook;

– będziesz nas obserwować na Instagramie.

Close