Kiedy byłam w Wiśle odwiedziłam małą, niepozorną księgarnię, gdzie książek dla dzieci było dosłownie kilka. Lubię takie miejsca, bo często można znaleźć w nich coś fajnego, co niekoniecznie jest znane i spotykane w Warszawskich księgarniach. I tym razem tak było. Odkryłam perełkę: “Skąd się biorą dzieci? Ważne pytania” autorstwa Katie Daynes, Wydawnictwa Olesiejuk. Mogę się założyć, że nigdy wcześniej o niej nie słyszeliście. Nie ma jej nawet w Empiku. Wielka szkoda, bo naprawdę warto ją mieć!

Powiem Wam prosto z mostu: książka nie oszukuje, że dzieci przynoszą bociany, można znaleźć je w kapuście. Nie wymyśla też innych oryginalnych bajek i mitów na ten temat. Mówi prawdę. “Dzieci rosną w ciele swoich mam. Maleńkie nasionko taty, zwane plemnikiem, łączy się z maleńkim jajeczkiem mamy”. Wielka tajemnica się wydała! Szkoda jedynie, że książka nie odpowiada, w jaki sposób doszło do połączenia. Byłoby to dla nas, rodziców duże ułatwienie w rozmowach z maluchami:)

W książce znajdziemy również odpowiedzi na inne ciekawe pytania. Na przykład: “To chłopiec czy dziewczynka? Jeszcze nie wiemy. Tato produkuje plemniki żeńskie i męskie. Plemniki ścigają się i wygrywa ten, który pierwszy dotrze do jajeczka!” albo “Kiedy urodzi się mój braciszek lub siostrzyczka? Dzieci ludzi są gotowe do przyjścia na świat po 9 miesiącach spędzonych w brzuchu mamy. Ale mama nie wie dokładnie kiedy to nastąpi”.

Książeczka pomaga zrozumieć rodzeństwu również zachowania już narodzonego bobasa. Tłumaczy dlaczego dzidzia płacze, co je, kiedy nauczy się chodzić.

Książeczka zawiera również wiele ciekawostek o zwierzętach i ich maleństwach. I tak nasze maluchy dowiedzą się, że pingwin tata siedzi na jajeczku aż 60 dni by nie zmarzło, a samica żółwia czeka do nocy by wykopać dół i złożyć w nim nawet 200 jaj. Dowiedzą się również co jedzą pisklaki, jak ryba chroni swoje młode i gdzie jest mama żółwiątek.

Książka jest pięknie wydana, ma ciekawe kolorowe rysunki i grube kartonowe kartki. Na każdej stronie jest kilka otwieranych okienek, gdzie znajdują się odpowiedzi na pytania malucha. Na pewno zaciekawią one dzieciaki.

Jak już zdążyliście zapewne zauważyć, informacje zawarte w książce są dojrzałe i dość szczegółowe, więc moim zdaniem jest to książka dla dzieci starszych, od 3, 4 lat. Ale już dwulatek, szczególnie ten oczekujący rodzeństwa, znajdzie w niej coś dla siebie, na przykład rysunek mamy z brzuszkiem czy wspominane już okienka.

Korporacja Bobas zdecydowanie poleca!

Obawiam się, że wykupiłam w Wiśle ostatni egzemplarz książki, ale jest ona do kupienia również tutaj:

https://bonito.pl/k-687358-skad-sie-biora-dzieci-ksiazka-z-okienkami-wazne-pytania oraz tutaj:

https://www.gandalf.com.pl/b/skad-sie-biora-dzieci-ksiazka/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&utm_campaign=ceneo

Monika

Zostaw swoją opinię o książce TUTAJ

Close