Uwielbiam robić rzeczy DIY – Do it yourself! A gdy mogę stworzyć COŚ dla dziecka, mam z tego jeszcze większą frajdę. Dziś pokażę Wam COŚ, dzięki czemu każde, gwarantuję Ci, KAŻDE dziecko:

będzie przebierać nóżkami na kolejną wyprawę;

nie będzie marudzić podczas podróży (lub to marudzenie w znacznym stopniu ograniczy);

będzie ćwiczyło umiejętności pisania i rysowania;

będzie bardziej świadome otaczającego go świata;

pozna i zapamięta ciekawostki związane z daną wyprawą!

Czyż to nie wspaniałe? Pytacie, co to jest to magiczne COŚ? 

To własnoręcznie przygotowany dziennik podróżnika! 

Ja go wykonać?

Najłatwiej stworzyć dokument w Wordzie lub innym programie do pisania. Można z powodzeniem wykorzystać również programy dostępne w Internecie, tj. Dokumenty Google czy Canva. Dla ambitnych i bardziej uzdolnionych – polecam wykonać rysunki samemu! Ja przykładowe strony dziennika, które zamieszczam tutaj, zrobiłam właśnie w Canvie używając szablonu plakat. 

Celem dziennika jest pobudzenie w dziecku kreatywności i ciekawości świata. Dlatego warto zamieścić w dzienniku takie same strony na każdy dzień wyprawy, na których będzie mogło opisać lub namalować, co robiliście tego dnia. Szablony stron, gdzie dziecko będzie mogło wpisywać swoje wspomnienia, spostrzeżenia, najfajniejsze atrakcje.

Myślę, że warto też zapisać w widocznym miejscu numery telefonów do rodziców, tylko na wszelki wypadek.

Wydrukowane strony możemy zszyć zszywaczem, lub lepiej – zbindować w każdym punkcie xero. 

Co jeszcze można umieścić w dzienniku?

  • własnoręcznie zaplanowaną okładkę;
  • Imię dziecka i numer telefonu do rodzica;
  • Harmonogram podróży – gdzie i kiedy będziemy;
  • Dane dotyczące lotu lub przejazdu – dziecko na pewno będzie dumne, że powierzamy mu tak ważne informacje;
  • Mapy miast, trasy zaplanowanych przejazdów z zaznaczonymi ewentualnie najważniejszymi atrakcjami (przede wszystkim atrakcjami dla dziecka, które planujecie odwiedzić);
  • Strony do kolorowania – przykładowe rysunki możemy znaleźć i pobrać z Internetu, o ile korzystamy z nich na użytek prywatny i nie powielamy ani nie rozpowszechniamy ich, możemy spokojnie z nich korzystać;
  • Informacja o zaplanowanych dużych wydarzeniach podczas podróży, np. Dzień w Disneylandzie podczas podróży po Francji, Odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik podczas podróży po Polsce lub wycieczki do Warszawy;
  • Ciekawostki na temat miast lub miejsc, które będziecie odwiedzać. Geograficzne lub historyczne szczegóły, legendy, informacje o danej atrakcji turystycznej – może nawet nie wiecie, jak dzieci lubią takie ciekawostki. 

P.S. Dopiero po napisaniu posta i zrobieniu dziennika zauważyłam, że można kupić gotowca: „Mój dziennik podróży” autorstwa Dominiki Zaręby i Anny Jamróz. No cóż, zrobiony własnoręcznie będzie na pewno bardziej dostosowany do Twojego dziecka i konkretnej wyprawy, a przygotowanie go sprawi Tobie i Twojemu dziecku dużo radości. Także zachęcam Was do tworzenia własnych dzienników. Na pewno będą stanowiły cudowną pamiątką z podróży!

Monika

Zobacz także

Close