W domu ma się pojawić nowy członek rodziny. Śliczny, słodziutki, do zacałowania. Rodzice maluszka nie mogą się go doczekać. Ale uwaga, nie wszyscy mogą tak myśleć. Starszy brat lub siostra mogą się czuć zagrożeni lub zazdrośni. W szczególności, gdy dotychczas byli jedynakami. Mimo, że zapewne głaskali duży brzuch mamy, lub czytali z Wami książeczki o pojawieniu się rodzeństwa. W końcu nadejdzie ten dzień, kiedy nie będą już jedynymi dziećmi w domu i nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich zachowania. Czy jest jakiś sposób, żeby ułatwić im pojawienie się nowego domownika?

NOWORODEK NA ZAKUPACH

Od jakiegoś czasu obserwowałam w Internecie nową (a może wcale nie nową?) modę, kupowania prezentu „od noworodka” dla starszego rodzeństwa. Bardzo fajny pomysł – stwierdziłam. Coś na przełamanie pierwszych lodów. Nie wnikam już w wyjaśnianie dziecku, czy to rzeczywiście od noworodka,czy od rodziców. Bez przesady. Przecież prezent od siostry mógł być kupiony przez mamę. Nie chodzi o to, kto poszedł do sklepu. Chodzi o symbol i o gest. Chodzi o budowanie wspólnych wspomnień.

Mam tylko jedno małe ale. W większości przypadków, w szczególności dla dziewczynki polecanym prezentem jest lalka. Rozumiem, że założenie jest takie, że gdy mama zajmuje się młodszą siostrą czy bratem, to starsze rodzeństwo może zajmować się wtedy lalką, naśladować mamę.

Jednak to nie dla mnie!

Nie myślicie, że może to stworzyć barierę pomiędzy rodzeństwem? Ty jesteś dzieckiem mamusi, a ja mam swoje dziecko? Tobą zajmie się mama bo ja jestem zajęta swoją „dzidzią”? Nie będę się z Tobą bawić bo bawię z moją lalką. Przecież nie o to miało chodzić w tym prezencie. Może się też okazać, że przesadzam i lalka nie będzie miała żadnego wpływu na relację między rodzeństwem. W końcu nie jestem psychologiem. Ale ten prezent do mnie nie przemawia.

JAKI PREZENT WYBRAĆ?

Oczywiście wszystko zależy od wieku i płci dziecka. Od tego co dziecko lubi, a czego nie. Ale jedno jest pewne. To nie może to być kolejna lalka czy maskotka. Prezent musi coś znaczyć.

Nie pamiętam już ile zajęło mi wymyślenie prezentu dla Emilki. W chwili pojawienia się siostrzyczki miała niewiele ponad 2 lata. Ale wymyśliłam. I uważam, nieskromnie, że prezent jest genialny!

POZNAJCIE NASZĄ RODZINĘ!

To mama, tata, Emilka i Julka. Imiona nieprzypadkowe. To nasza rodzinka w wersji mini. Rodzina, która razem je śniadania i kolacje. Dziewczynki śpią w jednym pokoju. Mama przytula i Emilkę i Julkę. Razem bawią się w domu i w ogrodzie.

Figurki pochodzą z kolekcji Little Friends Haba. W opisie laleczek znajdziemy informacje, że psycholodzy są zgodni, że klasyczne zabawy typu odgrywanie ról i obmyślanie zabaw nawiązujących do rzeczywistych sytuacji życiowych pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Dzieci budują scenariusz zabawy, zgodny z ich dziecięcym postrzeganiem świata i wrażliwością.

Lalki wykonane są z elastycznego tworzywa z metalowym przewodem wewnątrz co sprawia, że stabilnie stoją na podłożu. Dzięki miękkim materiałom dziecko może manipulować postawą i ruchami laleczki. Wymiary taty to ok. 11,5 cm, dzieci to ok. 6 cm. I choć producent poleca lalki dla dzieci 3+, spokojnie mogą się nimi bawić młodsze dzieci.

Prezent okazał się strzałem w dziesiątkę! Odkąd figurkowa rodzina jest z nami, Emilka bawi się nią codziennie. Na gwiazdkę Mikołaj wpadł na świetny pomysł i dokupił Emilce domek dla lalek oraz akcesoria dla dzieci. Gdy idziemy do restauracji lub wybieramy się gdzieś na weekend, to jedyne zabawki, które są nam potrzebne by umilić Emilce czas.

NA KONIEC NIESPODZIANKA!

Choć już parę sygnałów się na blogu pojawiło, nigdy wcześniej nie powiedziałam Wam o niej wprost. Oto Julia! Najsłodsza istota na ziemi i najmłodszy członek naszej korporacyjnej rodziny!  

BTW Piesek, którego trzyma Julka to prezent dla niej od Emilki. So sweet 🙂

 

Lalki z serii Little Friends HABA kupicie na przykład tutaj:

MAMA

 

lalka mamy z kolekcji Haba jest inna, ale ta bardziej mi się podobała i jest do mnie bardziej podobna 🙂

DZIECI

 

TATA 

 

Monika

Cieszymy się, że tu zajrzałaś/zajrzałeś! A jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, jeżeli: 

– udostępnisz ten post 

– polubisz nas na Facebook  

– będziesz nas obserwować na Instagramie

Zobacz także

Close