Przyznam się bez bicia, nie lubię kołysanek. AAA Kotki dwa nie przeszło mi jeszcze przez gardło, choć Emilka ma już ponad dwa lata. Może to dlatego, że śpiewać za bardzo nie umiem. A może dlatego, że słuchanie w kółko tych infantylnych piosenek jest po prostu nie dla mnie, a przez to i nie dla Emilki. 

Jeżeli macie ten sam problem, pocieszę Was. Są inne możliwości. Wybrałam 10 piosenek/melodii/płyt, które z powodzeniem mogą być kołysanką. Sama stosuję najczęściej punkt 1, 3 i 10. Szczególnie punkt 1, gdy także ja chcę się wyciszyć po całym szalonym dniu. 

Oto moja TOP lista nietypowych kołysanek: 

Płyta: Śpij kochanie – relaks dla mamy i maluszka

Kupiłam tę płytę gdy byłam w ciąży z Emilką, i jeszcze mi się nie znudziła. Wręcz przeciwnie, gdy jestem zdenerwowana lub zmęczona, włączam ją dla siebie. Wieczorem melodie te idealnie wyciszają Emilkę przed snem. Gdy wchodzi do łóżka woła: Tato, włącz płytę! I tak słuchamy jej prawie codziennie. Do kupienia m.in TUTAJ

Kubuś i przyjaciele – Śpij Maleństwo już

W dzień możecie usłyszeć u nas piosenki Disneya. Gdy Emilka miała roczek, uwielbiała słuchać Edyty Górniak i Kolorowego wiatru. Bez niej nie zjadłaby śniadania. Dzisiaj na pamięć zna już teksty piosenek z Vaiany i Krainy Lodu. Ale wśród utworów Disneya są również takie, które idealnie nadają się na kołysankę. Na przykład piosenka z Kubusia Puchatka. Znalazłam link jedynie do angielskiej wersji, ale my słuchamy polskiej wersji z TEJ płyty.

Ginger – Zamknij oczy

Uwielbiam Pawła Domagałę. Większość jego piosenek jest niezwykle melancholijnych. Choć śpiewa raczej dla dorosłych, wśród jego utworów znalazła się kołysanka. No bo jak inaczej można interpretować słowa: „zamknij już zmęczone swoje oczy, mój anioł stróż opieką cię otoczy”. Do tego uspokajająca melodia i przepis na sukces gotowy. Nie mogę przestać jej słuchać! Po cichu powiem Wam jeszcze, że koncert Pawła Domagały to idealna rozrywka dla rodziców bez dzieci! 

Elton John – Your song

Legenda. Chyba nie muszę go przedstawiać. Jego piosenki kojarzą mi się z moim dzieciństwem. Byłam w szkole podstawowej, gdy w kinach leciał Król Lew, a na święta dostałam płytę z jego utworem „Can you feel the love tonight”. Pośród wielu nastrojowych piosenek Eltona na kołysankę idealnie nadaje się na przykład Your song. Może dziecko nie zrozumie słów piosenki, ale na pewno ucieszy się, gdy usłyszy od rodzica przetłumaczone jej słowa: ”how wonderful life is while you’re in the world” – jakie życie jest wspaniałe odkąd jesteś w moim świecie (tłumaczenie specjalnie niedokładne, ale to w końcu moja wersja piosenki dla mojej córki). Płyta z tą piosenką do kupienia m.in. TUTAJ

Twój bajeczny audiobook 

Czy myślisz czasami, jak cudownie byłoby usłyszeć głos swojej mamy lub babci na dobranoc? Dajemy Ci taką możliwość! Uwiecznij chwile, kiedy czytasz (lub czytacie z bliskimi osobami) dziecku jego ulubioną książeczkę lub śpiewasz (śpiewacie) ulubioną piosenkę. Dzięki temu stworzysz niepowtarzalny audiobook, który będzie można odsłuchać w każdej chwili, i który będzie stanowił wspaniałą pamiątkę na lata. Tylko od Ciebie zależy, co i jak zostanie nagrane. Dźwiękowiec współpracujący z Korporacją Bobas zajmie się profesjonalną obróbką nagrania, doda efekty dźwiękowe i całą resztę tak, aby powstało COŚ magicznego. Audiobook znajdziesz w Korpo Usługi TUTAJ.

Israel Kamakawiwo’ole – Somewhere over the rainbow

Piosenka ta ma niezliczone wersje, ale do usypiania dziecka najlepiej nadaje się ta wykonana przez Israela. Mieliście okazję słyszeć ją chociażby w Listach do M. Jest coś magicznego w tym hawajskim stylu. Uspokaja, pozytywnie nastawia. Ktoś się odwarzy zagrać przy okazji na ukulele? 

Ed Sheeran – Perfect 

Mistrz romantycznych piosenek, które rządzą na randkach, walentynkach i weselach. Wśród nich aż trudno znaleźć taką, która nie jest relaksująca i przyjazna dzieciom. Ale ta jedna piosenka (przynajmniej dla mnie) jest idealną ścieżką dźwiękową do utulenia maluszka na dobranoc. I nieważne, że mowa w niej o miłości mężczyzny do kobiety. Gdy maluch będzie starszy, możemy zawsze powiedzieć, że opowiada o miłości taty do mamy. Czyż to nie romantyczne? 

Andrea Bocelli, Matteo Bocelli – Fall On Me

Każdy z nas ma jakieś smutki. Nawet najmniejsze dzieci. Ale jeśli wiedzą, że mają oparcie w swoich rodzicach, mogą spokojnie zasnąć i nie bać się jutra. O tym właśnie pomyślałam, gdy usłyszałam piosenkę kolejnej legendy w moim zestawieniu – Andrea Bocelli, którą wykonuje ze swoim synem. Rozczulająca, piękna, idealna. A jaki piękny teledysk i jeszcze piękniejszy Matteo 🙂 

„And I’m seeing you everywhere, I step outside, It’s like I’m breathing you in the air, I can feel you’re there”.

Norah Jones – come away with me

Kochane mamy, pamiętacie ten utwór? To kolejna piosenka, która kojarzy mi się z moją młodością. Nastrojowa, romantyczna, zmiękczy najtwardsze serce. A dla dziecka będzie idealnym usypiaczem. „Come away with me and I’ll never stop loving you… I’m safe there in your arms, so all I ask is for you, to come away with me in the night…”

SPOTIFY Modern Lullabies: Pop Songs for Babies

A na koniec prawdziwa BOMBA! Na spotify znajdziecie listę znanych piosenek pop przerobionych na kołysanki, tj. Maroon 5 – Moves like jagger czy Beyonce i jej Single Ladies. I kiedy Wasze dziecko słodko zasypia w rytm spokojnej melodii, Wam gra w głowie oryginalna wersja. Gwarantuję Ci, że na pewno nie zaśniesz wraz z dzieckiem. Wręcz przeciwnie, będziesz miał ochotę tańczyć!

https://open.spotify.com/album/0zLRNOheAlEAicijRpo3px

https://open.spotify.com/album/1ZDKiFpF86iR7834r0BEAD

Monika

Cieszymy się, że tu zajrzałaś/zajrzałeś! A jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, jeżeli: 

– udostępnisz ten post 

– polubisz nas na Facebook  

– będziesz nas obserwować na Instagramie

Close