Bambi, gdzie jesteś? – krzyczy uradowana Emilka na cały głos. Za chwilę jej oczom ukazuje się całe stado sarenek i jelonków. Przyjazne, ufne, podchodzą na wyciągnięcie ręki. Obrzucają nas świdrującym spojrzeniem, dają się pogłaskać. Emilka jest trochę podejrzliwa i ostatecznie nie wyciąga do nich rączki. Ale przygodę w Leśnym Parku Niespodzianek zapamięta na długo, bo była nią zachwycona! 

Leśny Park Niespodzianek to ogród zoologiczny położony na stoku Równicy w Ustroniu. Ma 15 hektarów ziemi i 3,5 km ścieżek dla odwiedzających. Na stronie internetowej parku możemy przeczytać, że na jego rozległym terenie, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem można podziwiać, karmić, głaskać dziką zwierzynę. Odwiedziliśmy park zeszłego lata i gwarantujemy, że nie jest to puste hasło reklamowe. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę parku, na powitanie wyszedł daniel z wspaniałym porożem. Na początku nie wiedziałam co robić. Czy mogę podejść, czy ucieknie, czy zaatakuje. Ale odważyłam się i wyciągnęłam do niego rękę.

Bliskie spotkanie z naturą

Na tym polega wyjątkowość Leśnego Parku Niespodzianek – tutaj zwierzęta są na wolności, są u siebie. Dostojne daniele spacerują pomiędzy gośćmi parku, małe sarenki i jelonki hasają swobodnie lub odpoczywają w cieniu drzewa. To niezwykłe uczucie móc nakarmić je z ręki. Dlatego koniecznie kupcie w kasie karmę. Zwierzaki dobrze znają te torebki i czasami próbują same się poczęstować. Niech was to nie zaskoczy, bo ja prawie z wrażenia upuściłabym moją torebkę i byłoby po zabawie. 

Warto wybrać się do parku z samego rana. Oczywistą korzyścią jest mniejsza ilość odwiedzających, ale zwierzęta są jeszcze nie przejedzone, więc znacznie chętniej wychodzą ludziom na spotkanie i bardzo ucieszy ich widok karmy. W późniejszych godzinach zwierzęta mogą trzymać się już dalej od ścieżek dla ludzi. 

Żubr, żbik, dzik 

Bardziej niebezpieczne zwierzęta są odrodzone. W zagrodach zobaczymy między innymi żubry, jelenie szlachetne, dziki, żbiki czy jenoty. Mimo, że są one „uwięzione”, to mogą poruszać się po ogromnym terenie. To kolejny plus parku. Choć odwiedzający nie mają gwarancji, że uda się wypatrzeć wszystkie zwierzęta, ich dobro jest na pierwszym miejscu. 

„Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. ” Leśny Park Niespodzianek

Ptaki 

Dużą atrakcją parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Przyznam, że na mnie zrobiły one duże wrażenie – nie sądziłam, że bielik amerykański, którego skrzydła mają rozpiętość 2 metrów przeleci mi tuż nad głową. Był tak blisko, że gdybym wyciągnęła rękę do góry, mogłabym go dosięgnąć. A gdy został wypuszczony jastrząb, poszybował on hen daleko. Mogliśmy go zobaczyć dopiero po kilku minutach na tle Czantorii – góry widocznej na przeciwległym paśmie górskim.

Świnki trzy i kot w butach

Aleja Bajkowa to kolejna atrakcja parku. Umieszczono na niej 11 drewnianych domków. A w nich ruchome ekspozycje, na których możemy zobaczyć Bolka i Lolka, Czerwonego Kapturka czy Świnki Trzy. Bohaterowie bajek śpiewają, gra charakterystyczna dla danej bajki melodia. Domek ożywa po wciśnięciu zielonego guzika, więc oczywiście wciskanie go było dodatkową atrakcją dla Emilki. 

Dla starszych dzieciaków została wytyczona ścieżka wyposażona w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. 

Czy są jakieś minusy?

Minusem parku był zlokalizowany w centralnej jego części plac zabaw. Dla wielu rodziców jest to zapewne plus, bo mogą chwilę odpocząć od swoich dzieciaków. Te chętnie poskaczą na trampolinach czy zjeżdżają na tyrolce. Dla mnie była to konieczność nurkowania w basenie z kulkami, by wyłowić z nich Emilkę. Nie mam nic przeciwko basenom z kulkami, ale wolę odwiedzać je w deszczowe dni w Warszawie w zamkniętych lokalach. Gdybym była właścicielem parku i chciała umieścić w nim plac zabaw, to albo zrobiłabym go w naturalnym charakterze, pasującym do klimatu miejsca, lub umieściła go gdzieś na uboczu. Albo jedno i drugie 🙂

Czytałam też opinie, że w parku jest za mało toalet. Ale nie zgodzę się z opinią, że to wada parku. Trudno sobie wyobrazić, by na każdym rogu stały toi toje, nawet w ładniejszej nie plastikowej oprawie. Jesteśmy w końcu w lesie, w królestwie zwierząt, nie ludzi. Dlatego nie oczekujmy wszędzie dostępnym barów czy toalet.

Niestety, minusem parku są też czasami sami odwiedzający. Nie znają umiaru, krzyczą, biegają by dogonić zwierzę i na siłę je nakarmić. Nauczmy się (i nasze dzieci) szacunku do zwierząt – to naprawdę nie boli. 

Leśny Park Niespodzianek to fantastyczna atrakcja dla całych rodzin. To miejsce, które powinno się odwiedzić. Bo jak przekonuje park: „Kogo nie fascynuje dzikość przyrody i możliwość oglądania jej z bliska”. My na pewno tu jeszcze wrócimy! 

Informacje praktyczne

Adres: Leśny Park Niespodzianek, ul. Zdrojowa 16, 43-450 Ustroń woj. Śląskie

Park otwarty jest przez cały rok, od kwietnia do października: w godz. od 9:00 do 18:00,
– od listopada do marca: w godz. od 10:00 – 16:00

Cennik letni obowiązujący od 1 kwietnia do 31 października: w dni powszechnie dorośli 30 zł, dzieci od lat 3 24 zł, dzieci do lat 3 za darmo. W weekendy i święta dorośli 34 zł, dzieci od lat 3 26 zł, dzieci do lat 3 za darmo. Dzieci do 18 roku życia w dniu ich urodzin mają wstęp bezpłatny!  

Strona internetowa: www.lesnypark.pl

Facebook: www.facebook.com/lesnypark

Monika

Cieszymy się, że tu zajrzałaś/zajrzałeś! A jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, jeżeli: 

– udostępnisz ten post 

– polubisz nas na Facebook  

– będziesz nas obserwować na Instagramie

Zobacz także

Close