Gdybym miała mieć syna, od zawsze wiedziałam, jak miałby na imię. Mam w głowie dwa imiona. Z nazwiskiem komponowałyby się wspaniale. Brzmiałyby pięknie, wprost idealnie. Nikt, nawet ojciec dziecka, nie miałby prawa zaproponować innego imienia. Decyzja została już dawno podjęta!

Ale mam córki. A z imion żeńskich naprawdę niewiele  mi się podoba. A jak mi się podobają, to tylko na krótką chwilę.

Emilka miała być na początku Julką (ale stwierdziliśmy, że zbyt popularne), potem Adrianą (cała rodzina jednym głosem wyraziła głośny sprzeciw, zupełnie nie wiem dlaczego), potem Martynką (tym razem w ostatniej chwili sprzeciw zgłosił mąż). I tak, chodząc po parkingu szpitala, gdy poród już się rozpoczął, daliśmy jej na imię Emilka. Zupełnie przez przypadek. Dziś Emilka ma już prawie 2,5 roku i nie żałuję tego wyboru.  

Jeżeli Wy stoicie właśnie przed wyborem imienia, przemyślcie poniższe kwestie, może ułatwią Wam podjęcie decyzji.

Dopóki nie wybierałeś imienia dla swojego dziecka, nie wiedziałeś, ilu ludzi nie lubisz

Święta prawda. Gdy przychodzi do wyboru imienia, wiesz na pewno, jak Twoje dziecko NIE będzie miało na imię. Bo po prostu Ci się źle kojarzy. Ja mam takie trzy imiona, oczywiście żeńskie. Każda osoba, którą spotkałam o tym imieniu, była niesympatyczna, konfliktowa, mnie lub moim najbliższym sprawiła przykrość na tyle odczuwalną, że pamiętam ją po latach. Dlatego moje dzieci nigdy nie będą nosić TYCH imion. Ty też na pewno masz takie imiona. I nie ma w tym nic złego. Szukaj dalej!

Skojarzenia nie muszą być złe

Jeżeli mamy negatywne skojarzenia, to na pewno mamy też i pozytywne. Może masz ulubioną postać literacką lub historyczną, która Cię inspiruje, którą podziwiasz? Może to być też „zwykła” osoba, która w Twoim życiu odegrała ważną rolę. Jeżeli jej imię Ci się podoba – wybór jest prosty.

Ten sposób wyboru imienia bardzo mi się podoba. Opowiesz później swojej córce/synowi, dlaczego akurat tak ma na imię, że imię to nie było przypadkowe, że było dla Ciebie ważne, zanim córka/syn pojawili się na świecie. Jak to moja koleżanka powiedziała, nadała imię córce po konkretnej osobie, bo chciała żeby „otrzymała trochę jej siły wewnętrznej i uśmiechu”. Wspaniałe. Trochę żałuję, że ja takiej osoby nie miałam.

Przejrzyj kalendarz

Chcesz, żeby Twoje dziecko miało imieniny w maju, bo urodzi się zimą? Otwórz kalendarz i szukaj. Może coś Cię zainspiruje. To były moje pierwsze kroki – taki wstępny research. Nie ograniczałam się do konkretnego miesiąca. Przejrzałam kalendarz od deski do deski. Po prostu wolałam tradycyjny papierowy kalendarz, niż internetowe księgi imion.

Dla mnie to nie miało znaczenia, ale internetowe księgi imion mają swoje plusy. Wskazują, skąd pochodzi imię, jakie ma znaczenie, jakich ma patronów. Nikt dotychczas mnie nie zapytał, co oznacza imię Emilia, ale może dla kogoś będzie to miało znaczenie. Wtedy zajrzyj do internetowej księgi.

Rodzina i przyjaciele

Możesz zapytać bliskich o opinię. Nawet zrobić grupową burzę mózgów. A nóż ktoś podsunie Ci imię, o którym nie pomyślałeś, a bardzo Ci się spodoba.

Ta metoda może mieć jednak ciemną stronę. Nie daj sobie nic narzucić. Dziwnym tradycjom nadawania imion w rodzinie, np. musi być na konkretną literę lub koniecznie po babci, mówimy zdecydowanie NIE. To Twoje dziecko i tylko do Ciebie należy decyzja o wyborze jego imienia. Nie do babci, cioci, przyjaciółki.

Moje dzieci nie mają też drugich imion po kimś w rodzinie. Dlaczego? Nie chciałam faworyzować żadnej z rodzin. Bo dlaczego miałabym wybrać akurat imię po babci męża, albo mojej. Nie chcę nikomu sprawiać przykrości. Może to śmieszne, i nikt by się nie obraził, ale ja tak czułam i koniec. Przy bliźniakach sprawa byłaby prostsza.

Oryginalność a popularność

W „Na dobre i na złe” pojawiła się postać Leny, i nagle co druga urodzona dziewczynka w Polsce nosi imię Lena. Gdy na ekrany weszła Gra o Tron, dziewczynkom zaczęto nadawać imię Khaleesi (na szczęście nie w Polsce, tylko w Anglii, a to przecież nie było nawet jej imię). I choć to dla mnie przy wyborze imienia dla pierwszej córki była  przeszkoda, że imię jest zbyt popularne, że w klasie będą tylko Julki, Zuzie i Helenki, to w sumie, dlaczego nie? Jeżeli Tobie się podoba. Twój wybór.

Imię nie może być jednak zbyt oryginalne, bo może być śmieszne. A chyba nie chcemy sprawić, by za kilka lat dziecko się go wstydziło. Sprawa oczywista, ale nie dla każdego.

Zdrobnienia

Imię musi Ci się podobać i w zdrobnieniu, i w normalnej wersji. W końcu, Ty w domu będziesz używać zdrobnienia. Ale za 20 lat Twoje dziecko będzie szukało pracy. Czy to imię będzie mógł nosić prezydent kraju? Emilka i Emilia – świetny wybór.

Imię światowe

Żyjemy w czasach, w których moja córka może studiować w Anglii, zamieszkać w Meksyku, albo spędzić pół roku na wolontariacie w Chinach. Jej imię musi być łatwe do wypowiedzenia w każdym zakątku świata. Dlatego dla mnie odpadają imiona takie jak Radzimir czy Stanisław.

Jak się nazywasz?

Wiem, dziwne kryterium, ale czasem trzeba wziąć je pod uwagę, w szczególności gdy mamy specyficzne nazwisko. Tomasz Tomaszewski mam nadzieję, że się nie obrazi, ale nie rozumiem, dlaczego jego rodzice wybrali właśnie to imię, ze wszystkich męskich imion świata. Podobnie jest, gdy nasze nazwisko nie kończy się na – ski tylko jest to np. słowo tj. Kiełbasa czy Wróbel. Dobranie do nich anglojęzycznego imienia, tj. Brajan, czy Andżelika może być po prostu śmieszne. Imię i nazwisko mogą też stworzyć dziwne rymy. Nie idźcie tą drogą.

Czas podjąć decyzję!

Kryteriów, jakimi kierujemy się przy wyborze imienia jest mnóstwo. Można by je mnożyć i wymieniać bez końca. Najważniejsze jest więc postawienie dziecka na pierwszym miejscu. Trzeba pamiętać, że imię to będzie towarzyszyć mu przez całe życie. Będzie je nosić jako dziecko, ale też jako dorosła osoba. Na pewno znajdziesz imię, które podoba się Tobie, a dziecka nie skrzywdzi. Powodzenia w szukaniu!

Monika

Cieszymy się, że tu zajrzałaś/zajrzałeś! A jeszcze bardziej będziemy się cieszyć, jeżeli: 

– udostępnisz ten post 

– polubisz nas na Facebook  

– będziesz nas obserwować na Instagramie

aaaa

Zobacz także

Close